Ubezpieczenia OC dla rowerzysty — co warto wiedzieć?

adwokat Gniezno

Ubezpieczenie roweru nie należy do czynności obowiązkowych. Warto jednak zaopatrzyć się w nie, ponieważ może ono uchronić właściciela, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, obejmuje ono również rower, a w przypadku, gdy jego wartość jest wysoka, warto ubezpieczyć go na wypadek kradzieży.

Podstawowe ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie NWW, a więc następstw nieszczęśliwych wypadków, przyda się każdemu, kto porusza się rowerem. Dotyczy to również osób, które nie są właścicielami roweru, a korzystają np. z rowerów miejskich czy wypożyczalni na wakacjach. W razie nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel opłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, czy też śmierć ubezpieczonego.
Wysokość sum ubezpieczenia oraz szczegółowy zakres ochrony różnią się w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie różnych ofert i wybranie najlepszej dla siebie. Zazwyczaj podstawowe NWW można również rozszerzyć w miarę indywidualnych potrzeb, np.  o ochronę w przypadku uprawiania sportów rowerowych, które uważane są za wyjątkowo niebezpieczne (m.in. downhill, kolarstwo górskie).
Ubezpieczenie casco roweru oraz OC dla rowerzysty

Rowerzyści mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC oraz casco. Lepiej zaopatrzyć się w takie sprawy niż później szukać pomocy prawnika. Warto wspomnieć, iż w związku ze zwiększeniem natężenia ruchu na drodze, coraz więcej osób poszukuje pomocy w Internecie. Można to zaobserwować spoglądając na częstotliwość wyszukiwania takich fraz, jak choćby „adwokat Gniezno — kolizja rowerem”.
OC, a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działa w sytuacji, kiedy kierujący rowerem wyrządzi krzywdę innemu uczestnikowi ruchu drogowego, czy też uszkodzi jego mienie (np.: zarysuje karoserię, czy urwie lusterko). W takim przypadku za szkodę nie zapłaci rowerzysta, a ubezpieczyciel.
Casco natomiast jest ochroną na wypadek uszkodzenia własnego roweru. Obejmuje przeważnie takie sytuacje, jak:

  • Zrabowanie, a więc odebranie roweru przy pomocy siły;
  • Zniszczenie roweru będące konsekwencją zdarzenia losowego (np. huraganu, uderzenia pioruna) lub w czasie akcji ratowniczej zaistniałej w tym zdarzeniu;
  • Uszkodzenie wyposażenia stałego roweru.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży roweru

W ramach ubezpieczenia casco można także ubezpieczyć rower od kradzieży. Jest to przeważnie opcja dodatkowo płatna, jednak ubezpieczyciel może wskazać rodzaj i sposoby zabezpieczeń, czy też określić miejsce przechowywania roweru. Przed podpisaniem takiej umowy warto poznać zapisy ogólnych warunków takiego ubezpieczenia (OWU), gdzie zawarte są szczegółowe informacje na ten temat.