W jaki sposób należy dbać o porcelanę?

naczynia-z-porcelany

Trudno się dziwić temu, że moda na porcelanę nie słabnie, a nawet wraca – wraz ze wzrostem popularności ubrań „vintage”, stylizowanych na minione lata, wzrasta również popularność urządzania w ten sposób mieszkań. A co może być lepszym dodatkiem do stylowo urządzonej kuchni czy jadalni niż elegancki porcelanowy serwis we wzory?

Kiedy kupujemy ładne, zdobione, porcelanowe naczynia chcemy, aby zachowały swoją świetność jak najdłużej, tak aby jeszcze przez wiele lat można było się cieszyć ich pięknem, zarówno podczas rodzinnych uroczystości, jak i codziennego użytkowania. Niestety, porcelana znana jest z bycia wyjątkowo delikatnym materiałem – warto więc wiedzieć, w jaki sposób dbać o nią.

Mycie porcelanowych naczyń

Najważniejszą częścią dbania o zastawę, jest oczywiście mycie jej. Jednak – czemu trudno się dziwić – pielęgnacja naczyń z porcelany powinna być nieco inna od tego, jak zazwyczaj myjemy naczynia. Przede wszystkim, należy być przy tym ostrożnym – porcelanowe naczynia bardzo łatwo się tłuką, więc myjąc je należy zadbać o to, aby jak najbardziej zminimalizować szansę na zderzanie się ich, lub uderzenie o inną twardą powierzchnię – jak na przykład kant zlewu. Jeżeli chodzi o używane detergenty, również trzeba zachować ostrożność, aby nie zniszczyć wzorów. Rekomendowana do użytku jest po prostu woda z mydłem lub sokiem z cytryny. Zastawę z porcelany powinno się myć w letniej wodzie, ponieważ może źle zareagować na nagłe zmiany temperatur (dlatego też nie powinno się podgrzewać w niej produktów w kuchence mikrofalowej).

Przy poruszaniu tematu porcelany zazwyczaj pojawia się pytanie o możliwość mycia w zmywarce. Zapytaliśmy o to eksperta z Porcelana24: Zanim zdecydujemy się na umycie jakichkolwiek naczyń w zmywarce, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta. Raczej nie zaleca się mycia w ten sposób porcelany, a zwłaszcza tej zdobionej, ponieważ wzory mogą się zetrzeć bądź rozmazać. Jeżeli nie mamy innej możliwości, to można umyć w zmywarce porcelanę białą, pozbawioną dekoracji, na przykład talerze – należy jednak pamiętać o używaniu łagodnych detergentów.

Jak przechowywać porcelanę?

W przerwach pomiędzy użytkowaniem, a zwłaszcza wtedy, kiedy porcelanowa zastawa jest wykorzystywana tylko podczas szczególnych okazji, należy ją trzymać w odpowiednich warunkach. Idealnym miejscem, jeżeli nie mamy oryginalnego pudełka będą szafka lub kredens – ważne, żeby było to miejsce suche i nie narażone na działanie promieni słonecznych. Jeżeli długo leży nieużywana, można je przetrzeć z kurzu, korzystając z miotełki lub suchej ściereczki.

Czego unikać, myjąc porcelanę?

Wiemy już, jak dbać o porcelanę. Warto dowiedzieć się również, czego zdecydowanie nie robić, jeżeli chcemy zachować ją w dobrym stanie. Przede wszystkim, nawet jeżeli nasze naczynia bardziej się ubrudzą, nie wolno szorować ich szczotką czy metalowym czyścikiem. W przypadku, kiedy powstały na nich odbarwienia, możemy spróbować ostrożnie wyczyścić je, używając sody oczyszczonej, nie należy jej jednak używać na zdobienia.