Zabawy dla dzieci w domu – pomysły i propozycje

Na dworze panuje brzydka pogoda i wasza pociecha musi spędzić cały dzień w domu? Zorganizujcie mu doskonałą zabawę dzięki naszym propozycjom.

Dziecko potrzebuje ciągle nowych bodźców aby móc się prawidłowo rozwijać. To na barkach rodziców spoczywa ciężar zorganizowania czasu pociechom aby się nie nudziły i w kreatywny sposób spędzały czas na zabawie, która uczy. Zadanie to jest o wiele łatwiejsze latem kiedy można zabrać malucha na plac zabaw czy też na spacer. Nieco inaczej wygląda sytuacja gdy aura na dworze nie dopisuje i dziecko musi być cały dzień w domu. Wybór zabaw jest wtedy mocno ograniczony. W tym artykule postaramy się zatem przedstawić wartościowe i kreatywne zabawy, które możesz zaproponować dziecko do zabawy w domu.

Pomysły na zabawę w domu dla dzieci

Naszą listę rozpoczniemy od klasyki gatunku czyli zabawy w ciepło-zimno. Wystarczy wybrać kilka przedmiotów i ukryć je w różnych miejscach w domu. Następnie naprowadzamy dziecko na przedmioty operując takimi hasłami jak „ciepło”, „zimno”, „gorąco” i ,,mróz”. Po znalezieniu przez pociechę wszystkich ukrytych skarbów można odwrócić role.

Kolejna propozycja która doskonale sprawdza się w domu to zabawa w bazę. Chyba nie ma wśród nas nikogo kto w dzieciństwie nie budowałby bazy z krzeseł, poduszek czy też kocyka. To znakomita okazja aby pozwolić dziecku wykazać się twórczo.

Do następnej zabawy czyli kalamburów można zaprosić wszystkich domowników. Opiera się ona na wymyśleniu jakiegoś hasła i następnie kolejna osoba musi je pokazać lub też narysować a pozostali zgadnąć. Należy tutaj uwzględnić, że dziecko może mieć problemy w przypadku filmów czy też książek dlatego lepiej posługiwać się takimi hasłami do odgadnięcia jak te związane ze zwierzętami czy też jedzeniem.

Skojarzenia to natomiast zabawa do której nie potrzeba żadnych rekwizytów i jest bardzo przyjemna. Po prostu pytamy z czym kojarzy się dziecku dany przedmiot – a im bardziej abstrakcyjne skojarzenia tym zabawa będzie bardziej udana.

Pomysł na zabawę dla kreatywnego malucha

Jeżeli dziecko wykazuje chęci do budowania i konstruowania to idealną rozrywką w domu będzie dla niego zabawa w małego majsterkowicza. Wystarczy zakupić nawet podstawowy zestaw małego majsterkowicza i dziecko będzie mogło w bezpieczny sposób zapoznać się z działaniem zabawkowych narzędzi, które imitują te prawdziwe. Gdy maluch nabierze wprawy będzie można przystąpić do wspólnego projektu i stworzyć na przykład prawdziwy karmnik dla ptaków.

Alternatywą dla kreatywnych dzieciaków jest zabawa w budowanie przy wykorzystaniu klocków lub innych elementów jak kartony. Dziecko może godzinami tworzyć na dywanie różnorakie konstrukcje i puścić wodze swojej wyobraźni.

Jeżeli pociecha wykazuje zdolności plastyczne to jako zabawę w domu można zaproponować różnego rodzaju kolorowanki – na przykład takie z ulubionymi bohaterami z bajek czy kreskówek.

Dla bardzo ruchliwych dzieci, które muszą być zamknięte w czterech ścianach domu ze względu na brzydką pogodę również można znaleźć interesujące zabawy ruchowe. Za przykład zabawy ruchowej, która nie wymaga zbyt dużo miejsca jest ,,Baba Jaga patrzy” lub też bardzo popularna ,,Ciuciubabka”.