Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

zastosowanie-kwasu-hialuronowego-w-medycynie-estetycznej

Kwas hialuronowy to jedna z substancji najchętniej wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Nic dziwnego – ma szerokie zastosowanie, począwszy od wypełniania zmarszczek po pobudzenie skóry do procesów regeneracji. Używa się go podczas zabiegów modelujących sylwetkę oraz do mezoterapii. Zobacz, czym charakteryzuje się kwas hialuronowy i gdzie się go stosuje.

Kwas hialuronowy – charakterystyka

Kwas hialuronowy jest polisacharydem występującym u wszystkich organizmów żywych, w tym u człowieka. Stanowi naturalny składnik skóry właściwej. Ma niezwykłą właściwość przyłączania cząsteczek wody, co oznacza, że odpowiada za nawilżenie skóry. Niestety, wraz z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje. Zmniejszenie jego ilości skutkuje mniej nawilżoną skórą, a co za tym idzie – pojawianiem się zmarszczek i utratą sprężystości.

Kwas hialuronowy jest znany medycynie od wielu lat. W latach 60. XX wieku przeprowadzono pierwsze zabiegi z jego użyciem. W latach 80. zaczęto opracowywać pierwsze wypełniacze na bazie kwasu i podjęto pierwsze próby ich wprowadzenia do skóry. W Europie zaczęto wypełniać zmarszczki kwasem hialuronowym w drugiej połowie lat 90. Od tego momentu badania nad nim niezwykle się rozwinęły, a on sam stał się bazową substancją stosowaną w kosmetologii.

Zastosowanie kwasu hialuronowego – zabiegi

Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie spektrum działania. Jako naturalny składnik skóry jest dla człowieka bezpieczny, natomiast preparaty na jego bazie zawsze powinny być kupowane ze sprawdzonego źródła. Najlepiej jest sprowadzać je ze sklepów i hurtowni specjalizujących się w produktach tego typu. Jednym z takich miejsc jest na przykład hurtownia Beauty Nova.

Kwas hialuronowy wykorzystuje się w bardzo dużej liczbie zabiegów. Należą do nich:

  • powiększanie i modelowanie ust,
  • usuwanie zmarszczek,
  • poprawa kształtu nosa,
  • modelowanie policzków oraz żuchwy, czyli wolumetria,
  • odbudowa skroni,
  • odbudowa zmian pourazowych oraz pooperacyjnych.

Kwas hialuronowy, wykorzystywany do zabiegów występuje w dwóch postaciach: usieciowanej oraz nieusieciowanej. Kwas w postaci usieciowanej wypełnia ubytki objętości skóry, sprawdza się więc w wypełnianiu zmarszczek, modelowaniu owalu twarzy oraz powiększaniu ust. Postać nieusieciowana natomiast jest stosowana wtedy, gdy trzeba poprawić napięcie i nawilżenie skóry. Efekty zabiegów kwasem hialuronowym są widoczne od razu i utrzymują się od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Zabieg można bezpiecznie powtarzać po zakończonym procesie rozpadu kwasu w organizmie.