Zysk ekonomiczny z recyklingu tworzyw sztucznych

zysk-ekonomiczny-z-recyklingu-tworzyw-sztucznych

Środowisko naturalne dosłownie zalewają tony plastiku. Góry plastiku piętrzą się nie tylko na lądzie, lecz także gromadzą w oceanach, zagrażając żyjącym tam organizmom. Dlatego czy jesteśmy osobą prywatną, czy szefem firmy lub korporacji, zgodnie z przepisami prawa zobligowani jesteśmy do segregowania plastiku i innych odpadów. Nie każdy jednak wie, że na recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych można również zarobić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego warto oddawać tworzywa sztuczne do skupu?

Dzięki dobrym nawykom spora część osób dba o to, aby każda plastikowa butelka czy opakowanie podlegało recyklingowi. Regulują to przepisy prawa, dzięki którym zobligowani jesteśmy do wyrzucania plastiku do specjalnych pojemników na odpady z tworzyw sztucznych. Jednak nawet jeśli drobiazgowo przestrzegamy tychże przepisów, nie zawsze mamy gwarancję, że cały plastik z pojemników zostanie ponownie przetworzony. Inaczej jest, gdy oddamy go do skupu odpadów tworzyw sztucznych, jak np. firmy Mag-Bar. Mamy wówczas gwarancję, że przekazane odpady nie zagrożą środowisku naturalnemu i nie wylądują na dzikich wysypiskach. W firmach profesjonalnie zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych, wszelkie odpady poddawane są obróbce. Na przykład dzięki tzw. metodzie materiałowej powstaje między innymi granulat z tworzyw sztucznych, z którego następnie tworzone są pełnowartościowe produkty do ponownego wykorzystania. Można również stosować inne metody przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, które zmieniają ich strukturę chemiczną.

Czy oddając produkty plastikowe do skupu można zarobić?

Przetwórstwo tworzyw sztucznych umożliwia powtórne przetworzenie niektórych rodzajów plastiku i jego pochodnych. Popularnym rodzajem plastiku, który chętnie poddawany jest recyklingowi, jest PET, wykorzystywany głównie do produkcji butelek. Inne rodzaje tworzyw, które z reguły przyjmują skupy odpadów tego rodzaju, to:

  • nakrętki od butelek plastikowych
  • folie polietylenowe ( np. jako izolacja pod podłogi)
  • folie poliestrowe
  • polipropylen ( np. zderzaki samochodowe, izolacje piankowe i wykładziny)
  • poliwęglan ( np. izolacje termiczne itp.)

Co więcej, oddając tego rodzaju tworzywa do skupu nie tylko dbamy o środowisko naturalne, lecz także zyskujemy korzyści finansowe. Punkt skupu wypłaci nam bowiem kwotę uzależnioną od ilości odpadów. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom czy firmom, które z racji swojej działalności produkują duże ilości odpadów plastikowych.