Każdy rolnik, który związany jest z hodowlą trzody chlewnej, wie, jak ważne dla niego oraz jego odbiorców są aktualne ceny żywca. Każdy hodowca zdaje sobie sprawę, że to właśnie rynek skupu decyduje o najistotniejszych trendach hodowców. Z tego właśnie powodu należy bardzo skrupulatnie śledzić jego uwarunkowania i wahania, by zdawać sobie sprawę, jak utrzymać opłacalność swojej hodowli.
Trzoda chlewna – cena żywca
Oczywiście, to wcale nie jest łatwe, a nowoczesna wiedza dotycząca sprzedaży i skupu żywca wymaga ciągłego uaktualniania informacji. Tylko biorąc pod uwagę taki sposób, można mówić o pełnym profesjonalizmie własnej działalności i żywo reagować na to, jak zmienia się rynek.
Cena żywca wieprzowego to ciągła zmienna. Nawet będąc w posiadaniu najaktualniejszych danych, bardzo trudno jest ustalić, jak będzie wyglądał skup w niedalekiej przyszłości. Cena żywca nigdy nie jest oczywista. Ta branża należy do jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi rolnictwa i właśnie ta ciągła zmienność sprawia, że wciąż trzeba śledzić aktualne dane. Tylko taka postawa pozwoli na wyciągnięcie prawidłowych wniosków. Lata doświadczenia oraz niezwykle rozbudowana wiedza z zakresu hodowli to przepustka do pełnego powodzenia w handlu żywcem.
Zależności wpływające na cenę trzody
Aktualna cena żywca, z czego zdaje sobie sprawę każdy hodowca, zależna jest od wielu czynników. Istnieją pewne parametry, które ułatwiają obliczenie kwoty sprzedaży i kupna trzody chlewnej, jednak w ostateczności i tak okazuje się, że rynek jest bardzo płynny i ta cena nigdy nie jest stałą. Wiele zależeć może od czasu sprzedaży żywca. Dodatkowe znaczenie mają walory jakościowe i aktualne notowania na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych. Duży wpływ na aktualne ceny żywca mają także uwarunkowania na rynku lokalnym.
Jak kształtuje się cena żywca?
Jeśli rynek cierpi na brak tuczników, wiadomym jest, że cena każdej poszczególnej sztuki będzie rosła. Jednak bieżące zapotrzebowanie rynku również bardzo szybko ulega zmianie. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie ilościowe, ale również o wagę tuczników. Czasem ludzie są chętniej nastawieni na cięższe okazy, innym razem spodziewają się od rolników chudszych sztuk. Zdarzają się premie od sprzedaży, które zależą od wagi i mięsności żywca. Jeśli jednak trzoda chlewna nie mieści się w parametrach wyznaczonych przez rynek, wtedy jej cena automatycznie zostaje obniżona.
Aktualne ceny tucznika
O ile trudno jest przewidzieć dokładne ceny żywca na przyszłość, o tyle można zauważyć, że na rynku obowiązuje pewna tendencja. Ceny tucznika w górę idą latem, gdyż wtedy można zaobserwować większe zapotrzebowanie na mięso. Ważne jest jednak nie tylko to, kiedy wysyłamy na sprzedaż nasze tuczniki, ale również to, komu ja sprzedajemy. Korzystne dla biznesu jest bieżące sprawdzanie cen żywca i porównywanie ich z ofertami innych firm. Tylko wtedy będziemy w stanie dokonać sprzedaży w najkorzystniejszym momencie dla naszego gospodarstwa.