
W dzisiejszych czasach otrzymanie wyników badań w krótkim czasie jest niezwykle ważne. Szczególnie w nagłych przypadkach, gdy na oddział ratunkowy czy do weterynarza trafia pacjent z zagrożeniem życia. Wykonanie biochemii i szybka interpretacja badań jest na wagę złota, dlatego warto mieć w placówkach medycznych i weterynaryjnych analizatory biochemiczne.
Zalety analizatorów biochemicznych
Główną zaletą tego typu urządzeń jest czas wykonania badania. Już po kilkunastu minutach można otrzymać wyniki z krwi, osocza czy innych odczynników. Firmy oferują modele analizatorów, które mają wbudowane różne rodzaje paneli i parametrów, które są możliwe do przeanalizowania. W zależności od potrzeb wykorzystania maszyny, można zamówić urządzenia wielkogabarytowe, które sprawdzą się w laboratoriach albo w formie lekkiej, poręcznej i przenośnej. Małe analizatory przenośne przydadzą się na wizyty domowe, gdy niezbędne jest przeprowadzenie szybkich i dokładnych badań w celu postawienia diagnozy.
Niekwestionowaną zaletą analizatorów jest fakt, że badanie wykonuje się na miejscu. Nie trzeba tracić czasu na dowóz próbek z gabinetów do miejsca badań. Niektóre analizatory posiadają funkcje oczyszczania próbki, jeżeli znajdują się w niej zanieczyszczenia mogące przekłamać wynik. Dlatego wykonana analiza próbki w analizatorze biochemicznym jest wiarygodna pomimo tego, że czas oczekiwania na wyniki jest naprawdę krótki. Lekarze mogą więc z czystym sumieniem podejmować decyzje odnośnie leczenia w oparciu o otrzymane rezultaty.
Co najczęściej bada analizator medyczny?
W urządzeniu można przebadać nawet kilkadziesiąt próbek (wszystko zależy od w jego wielkości i modelu). W momencie, gdy na izbie przyjęć czy w gabinecie weterynaryjnym czeka wielu pacjentów, to można wykorzystać analizator do badań ekspresowych. Najczęściej sprawdza się markery wątrobowe, funkcjonowanie nerek, serca, obecność nowotworów czy płodność. Lekarz może zorientować się też, czy w organizmie toczy się stan zapalny, pacjent choruje na cukrzycę, bądź zakaził się chorobą zakaźną.
Wybór analizatora medycznego
Wszystko zależy od zapotrzebowania danego laboratorium i miejsca w nim. Niektóre modele są naprawdę duże, więc dobrze, by w pomieszczeniu zaplanowana byłaby większa przestrzeń. Jeśli gabinet czy laboratorium prowadzi możliwość poboru próbek w terenie, to warto rozważyć zakup mniejszego, przenośnego analizatora. Poprawi on czas i efektywność pracy. Na rynku jest wiele firm oferujących analizatory biochemiczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu z ich przedstawicielami. Porównanie ofert i zapoznanie się z parametrami różnych modeli pozwoli wybrać urządzenie, które spełni wszystkie oczekiwania.
Dzięki analizatorowi placówka może poprawić wydajność, oszczędzić pieniądze i czas pracowników. Szczególnie w momencie, gdy gabinety czy laboratoria mają zbyt mało pracowników albo wyniki potrzebne są w bardzo krótkim czasie, bo życie pacjenta jest zagrożone. Również na wizytach domowych możliwość przeanalizowania wyników krwi i natychmiastowe podjęcie leczenia jest nieocenionym komfortem nie tylko dla lekarza, ale też chorego.