Biotyna a kondycja skóry włosów i paznokci

Biotyna, zwana również witaminą B7 lub witaminą H, jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, który zaliczany jest do witamin z grupy B. Liczne źródła informacji wykazują, iż jej niedobór może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, łojotoku oraz rozdwajania się paznokci. Czy suplementacja preparatami bogatymi w witaminę B7, takimi jak np. biotyna max pomoże uniknąć powyższych objawów?

Biotyna a kondycja włosów, skóry i paznokci

Na samym początku warto wspomnieć, iż biotyna jest składową swoistych enzymów, które katalizują reakcję tzw. karboksylacji – procesów kluczowych w syntezie białek, cukrów i lipidów. Specjaliści uważają, iż przyczynę zmian skórnych i zwiększonej utraty włosów, które powstają w wyniku niedoboru biotyny, mogą stanowić zaburzenia w metabolizmie tłuszczów. Witamina H jest źródłem cząsteczek siarki niezbędnej do budowy keratyny – naturalnego budulca paznokci i włosów. Nasilone wypadanie włosów występuje często wraz z łojotokowym zapaleniem skóry. W takiej sytuacji wartościowa może być inna właściwość biotyny, a mianowicie hamowanie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Warto również wziąć pod uwagę, iż oddziałuje ona  również na funkcję gruczołu tarczycowego, który nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów i skóry.

Biotyna a awitaminoza

Niedobór biotyny przyczyniający się do awitaminozy jest bardzo rzadko opisywany ze względu na niewielką częstotliwość występowania. Doniesienia kliniczne odnoszą się z reguły do pacjentów z genetycznie uwarunkowanym niedoborem biotynidazy, czyli enzymu uczestniczącego w przemianach metabolicznych biotyny. Wspomniany wyżej enzym odczepia wolną biotynę od białek spożywanych wraz z pożywieniem, biorąc udział w ten sposób w jej wchłanianiu z przewodu pokarmowego. Dodatkowo uczestniczy w transporcie biotyny we krwi. Genetycznie uwarunkowany niedobór biotynidazy można zauważyć już u niemowląt, w postaci zmian zapalnych skóry i spojówek, ciśnienia tętniczego, zaniku nerwu wzrokowego. Biotynidaza zawarta jest w większości tkanek, ale podstawowym jej źródłem jest wątroba. Masywne uszkodzenie tego narządu może być więc przyczyną niedoboru biotynidazy.

Jakie są czynniki ryzyka niedoboru biotyny?

Do niedoboru biotyny mogą doprowadzić:

  • wyraźny deficyt biotynidazy,
  • różnorakie nabyte postacie niedoboru biotyny w diecie,
  • długotrwałe leczenie niektórymi lekami (zwłaszcza przeciwdrgawkowymi jak karbamazepina, fenytoina czy fenobarbital),
  • zaburzenia wchłaniania witaminy B7,
  • hormony steroidowe mogą przyspieszyć jej rozpad,
  • długotrwała kuracja antybiotykami,
  • zaburzenia w metabolizmie tłuszczów.

Bardzo często walka z niedoborem witaminy B7 oparta jest o stosowanie suplementów diety bądź leków bogatych w tę witaminę, jak np. biotyna max.