Biotyna – działanie, źródła, skutki niedoboru

Biotyna występuje również pod innymi nazwami, a mianowicie jest ona witaminą B7, jak również witamina H. Podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, biotyna pełni ważną funkcję w zachowaniu włosów, skóry i paznokci. Jakie produkty cechują się wysoką zawartością tego związku oraz jak rozpoznać pierwsze symptomy niedoboru?

Biotyna – ogólna charakterystyka

Biotyna to związek organiczny, który występuje zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Zaliczany jest on do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina B7 jest koenzymem wielu złożonych procesów. Tak więc konkretne enzymy nie wykazują zdolności do właściwego katalizowania reakcji, jeśli w ich otoczeniu nie pojawi się biotyna. Z tego właśnie względu jej niedobór może przyczynić się do powstania poważnych konsekwencji dla organizmu.

Ze względu na fakt, iż biotyna jest jedną z witamin, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wiele witamin zaliczanych do grupy B, ma ona ścisły związek z działaniem i budową skóry oraz paznokci i włosów. Liczne badania wykazują, iż u osób, które przyjmują biotynę w formie suplementu, paznokcie cechują się twardością i mniejszą podatnością na kruszenie.

Witamina H oprócz pozytywnego wpływu na wygląd naszej skóry bierze także udział w tworzeniu protrombiny, która pełni istotną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.

Poza powyższym witamina B7 bierze udział w tak ważnych procesach, jak glukoneogeneza (produkcja glukozy) czy tworzenie kwasów tłuszczowych. Wywiera ona również wpływ na tarczycę, wspierając pracę tego narządu.

Biotyna – jakie są jej źródła?

Biotyna pojawia się zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i tych zwierzęcych. Z drugiej grupy rekomendowana jest wątroba oraz żółtka jaj. Duże ilości witaminy B7 mają także produkty mączne: mąka ryżowa, sojowa i pełnoziarnista. Z warzyw szczególnie zalecane są pomidory, szpinak i marchew. Do diety można również włączyć także migdały oraz orzechy włoskie i ziemne.

Biotynę można również dostarczyć do organizmu poprzez stosowanie suplementów ją zawierających. Jednym z nich jest lek biotebal tabletki 5mg. Oprócz biotyny dostarcza on do organizmu takie składniki jak: stearynian magnezu, krzemionka koloidalna czy sorbitol.

Biotyna – symptomy jej niedoboru

Objawy niedoboru witaminy B7 są związane przede wszystkim z naszą skórą i można je zauważyć gołym okiem. Pojawiają się na niej różnego rodzaju przesuszenia, podrażnienia, jak również stany zapalne. Skóra może także zmieniać kolor na szarawy, a do tego czasem pojawiają się symptomy przypominające trochę łuszczycę. Płytka paznokcia staje się cienka, a sam paznokieć podatny na skruszanie. Może także dojść do wzajemnej utraty włosów.

Objawem mniej oczywistym, który może wydawać się z początku zupełnie niezwiązany z niedoborem biotyny, jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W przypadku braku biotyny występują także symptomy ogólne, takie jak senność i brak koncentracji, jak również otępienie. Z drugiej strony może pojawić się stan przeciwny, a dokładniej rozdrażnienie.

Brak właściwych ilości biotyny w organizmie niekorzystnie oddziałuje również na mięśnie, co objawia ich bólem, a czasem mrowieniem.