Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle ważny, aby konstrukcja budynku była dobrze ustabilizowana, a do tego zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych. Wybierając je, warto pamiętać, że przez dach ucieka nawet ¼ ciepła z obiektu. Właśnie dlatego dobrze również zadbać o to, aby go skutecznie ocieplić, co przełoży się na komfort domowników i wysokość rachunków za ogrzewanie. Jednym z lepszych rozwiązań jest bez wątpienia zastosowanie ociepleń dachowych nakrokwiowych. Co warto wiedzieć na ich temat?
Czym się charakteryzują ocieplenia nakrokwiowe?
Zastanawiając się, czy wybór ocieplenia nakrokwiowego jako termoizolację dachu jest dobry, warto najpierw dowiedzieć się, czym się właściwie charakteryzuje. Otóż jedną z ważniejszych kwestii jest miejsce montażu. Omawiane ocieplenia są przeznaczone do kładzenia na zewnątrz dachu (co jest najważniejszą różnicą pomiędzy izolacją międzykrokwiową). Co ważne, otrzymany efekt sprawia, że więźby dachowe są widoczne, co może mieć duże znaczenie dla właścicieli domów. Najczęściej zdarza się tak, że taka forma izolacji jest wybierana w przypadku dopiero powstających budynków, jednak w razie potrzeby można również ją zastosować w obiekcie, który już został wzniesiony.
Wówczas jednak dobrze uprzednio zasięgnąć opinii specjalisty. Zastanawiając się, czy wybór ociepleń dachowych nakrokwiowych to dobry pomysł, warto zwrócić uwagę na zalety, które płyną z takiego rozwiązania. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca na poddaszu, co przekłada się na dostępność powierzchni użytkowej.
Czy wybór ociepleń dachowych nakrokwiowych to opłacalne rozwiązanie?
Celem zastosowania ocieplenia dachu jest oczywiście potrzeba minimalizacji strat ciepła przez pokrycie dachowe. Wybierając odpowiednią metodę kładzenia materiałów izolacyjnych, warto zwrócić uwagę na to, aby prace były wykonane precyzyjnie, co przełoży się na efektywność instalacji. W przypadku omawianych ociepleń nakrokwiowych należy podkreślić, że jest ono niezwykle energooszczędne.
Dzieje się tak, ponieważ często zdarza się, że między krokwiami nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, aby ułożyć izolację, więc ocieplenie nie jest w pełni skuteczne. Ułożenie go na krokwiach pozwala uporać się z tym problemem, co sprawia, że domownicy mogą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a do tego zapewnić sobie komfort cieplny.