Cierpisz na przewlekły kaszel? Poznaj najczęstsze objawy POChP

przewlekly-kaszel

Gwałtowne zmiany temperatur, jakie wiążą się ze zmianą pory roku, niewątpliwie wystawiają naszą odporność na próbę. Warto jednak pamiętać, że przeziębienie, które w tym okresie często jest nieuniknione, nie powinno trwać zbyt długo. Jeśli jednak objawy przeziębieniowe, typu: kaszel, duszność utrzymują się, to jasny sygnał organizmu, że symptomy chorobowe należy skonsultować z lekarzem. Bagatelizowanie ich może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. W tym artykule opowiemy Ci o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc i wskażemy, co może ją wywołać. Podpowiemy również, jakie są najczęstsze objawy POChP i wyjaśnimy, na jakie badania należy się udać, gdy występuje u nas podejrzenie wskazanej choroby. Brzmi interesująco? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Bo choć niektórym definicja omawianej jednostki chorobowej może wydawać się oczywista, u innych budzi liczne wątpliwości. Wszystko za sprawą słowa „obturacja”, które jest medycznym określeniem… zwężenia. Czym zatem jest POChP? To choroba płucna o charakterze ciągłym, cechująca się zmniejszeniem oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/. To portal poświęcony Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, koncentrujący rzetelne informacje, poparte licznymi badaniami. Znajdziesz tam między innymi porady dotyczące życia ze wskazaną przez nas chorobą, a także najczęściej zadawane pytania oraz test oceny ryzyka. Na objawach POChP skupimy się natomiast w poniższej części artykułu.

Najczęstsze objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma specyficznymi objawami, których, jak zostało wspomniane powyżej, nie powinno się bagatelizować. Jest to bowiem choroba nieuleczalna, jednak jej szybkie wykrycie umożliwia sprawne wdrożenie leczenia. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych symptomów, z którymi wiąże się wskazana przez nas jednostka chorobowa.

  • Przewlekły kaszel – Oczywiście kaszel może być objawem zwykłego przeziębienia. Jeśli jednak wskazany objaw nie mija, a wręcz z dnia na dzień coraz bardziej się nasila, nie oznacza to niczego dobrego. Warto zaznaczyć, że w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, napady kaszlu pojawiają się najczęściej o określonej porze dnia – na przykład rano.
  • Przewlekłe duszności – Objawy POChP – Następstwem przewlekłego kaszlu mogą być duszności. W przypadku osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc warto pamiętać, że uczucie braku możliwości złapania powietrza może się nasilać podczas wysiłku fizycznego.
  • Występowanie plwociny – Plwocina jest specyficzną wydzieliną płucną, zawierającą w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych fazach choroby wydzielina ta może (ale nie musi!) być zabarwiona krwią lub ropą.
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – Omawiana powyżej obturacja, czyli zwężenie oskrzeli i górnych dróg oddechowych, znacząco wpływa na kondycję osoby cierpiącej na POChP. Objaw ten jest szczególnie widoczny u osób, które w przeszłości mogły pochwalić się sukcesami sportowymi lub, po prostu, były aktywne fizycznie.

Czy POChP to choroba zakaźna?

Dobrze – znasz już najczęstsze objawy POChP. Najwyższa pora przedstawić Ci przyczyny wskazanej przez nas jednostki chorobowej. W pierwszej kolejności chcemy jednak rozwiązać dylemat, który frapuje wiele osób: czy POChP to choroba zakaźna? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: nie! Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma swoje podłoże w zupełnie innym miejscu, na przykład w środowisku, jakie nas otacza. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn POChP:

  • Papierosy – Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich zdiagnozowanych osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to nałogowi palacze. I trudno się temu dziwić – wyroby tytoniowe zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji, wśród których znajdują się także te rakotwórcze.
  • Zanieczyszczenia – Smog oraz zanieczyszczenia komunikacyjne to kolejna przyczyna występowania POChP u niemal dwóch milionów Polaków. Czy wiesz, że aż sześć polskich miast znajduje się na niechlubnej liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich?
  • Indywidualne predyspozycje – Badania wskazują, że osoby, które w przeszłości cierpiały na nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych lub przeszły gruźlicę płuc, mogą być szczególnie narażone na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Jeśli zatem wiesz, że powyższe przyczyny dotyczą właśnie Ciebie, a dodatkowo obserwujesz u siebie objawy POChP, powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest bowiem badanie zwane spirometrią, podczas którego mierzona jest pojemność i objętość płuc w różnych fazach cyklu oddechowego.