Przeziębienie to schorzenie, z którym każdy spotkał się nie raz, a objawy są powszechnie znane. Ponadto na rynku dostępnych wiele jest leków, które skutecznie niwelują objawy tej dolegliwości. Jakie aktywne czynniki zwalczają symptomy grypy i przeziębienia oraz co warto wiedzieć na ich temat? Co warto zastosować na przeziębienie, a co na gorączkę?
Leki obniżające gorączkę
Leczenie gorączki może odbywać się przy pomocy takich lekarstw bez recepty jak: acetaminofen, aspiryna oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak ketoprofen, iboprofen oraz naproxen. Leki przeciwgorączkowe wpływają na obniżenie temperatury poprzez blokowanie syntezy substancji chemicznych wytwarzanych przez organizm, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu i obniżanie temperatury. Leki typu NLPZ oraz paracetamol są najczęściej stosowanymi preparatami w samodzielnym przeciwdziałaniu gorączce.
Co na przeziębienie – leki na kaszel suchy i mokry
Leki przeciwkaszlowe są stosowane w przypadku kaszlu suchego (nieproduktywnego), a ich głównym zadaniem jest eliminacja i kontrola kaszlu. Często stosowanym środkiem doustnym wykazującym działanie przeciwkaszlowe jest dekstrometorfan, natomiast kamfora, mentol oraz eukaliptus, są często stosowanymi produktami do stosowania miejscowego.
Leki wykrztuśne mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych oraz ułatwić usunięcie śluzu i wydzieliny z dróg oddechowych. Gwajafenezyna znajdująca się w składzie niektórych lekarstw na przeziębienie jest substancją wykazującą działanie wykrztuśne. Rozrzedza ona wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych oraz sprawia, że jest ona łatwiejsza do usunięcia. Występuje ona w takich postaciach jak: płyny do przyjmowania doustnego, tabletki oraz syropy o natychmiastowym i przedłużonym działaniu.
Co na przeziębienie – katar i zapchany nos
Zatkany nos oraz nieżyt nosa (popularnie określany katarem) leczony jest za pomocą leków zmniejszających obrzęk śluzówki, w formie płynnej lub tabletek, przyjmowanych doustnie (fenylefryna i pseudoefedryna), oraz za pomocą leków stosowanych miejscowo, które redukują obrzęk śluzówki (ksylometazolina i oksymetazolina) i są stosowane miejscowo (donosowo). Dzięki stymulowaniu receptorów adrenergicznych leki redukują obrzęk śluzówki.
Co na przeziębienie – leki antyhistaminowe
Leki antyhistaminowe pierwszej generacji, jakie występują w preparatach na objawy grypy i przeziębienia zmniejszają takie symptomy jak katar czy kichanie. Ponadto wykazują jednak działanie nasenne. Natomiast leki drugiej generacji nie mają tych właściwości, w związku z czym, do leczenia objawów grypy i przeziębienia nie stosuje się ich. Połączenie leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa z lekami antyhistaminowymi jest stosowane w leczeniu takich objawów jak katar, kichanie oraz zatkany nos.