Co to jest zmęczenie oczu?

Podczas każdej konsultacji z okulistą mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe lub napięcie oka. To szybkie i bezbolesne badanie może wykryć choroby, takie jak jaskra.

Oko zawiera przezroczysty płyn, wodny humor, który jest stale odnawiany. Kiedy powstaje nierównowaga między wydzielaniem a wchłanianiem płynu, wzrasta ciśnienie oka . Zjawisko to nie ma nic wspólnego z ciśnieniem krwi mierzonym w ramieniu.

Jaka jest normalna wartość?

Aby uznać je za normalne, ciśnienie wewnątrzgałkowe lub ciśnienie w oku musi pozostać mniejsze lub równe 20 milimetrom rtęci . Ta wartość może się nieznacznie różnić w ciągu dnia lub w zależności od jasności.

Dlaczego czasami jest za wysoko?

Okulista mierzy napięcie oka w celu wykrycia różnych chorób, głównie jaskry . „Ta choroba łączy w sobie wysokie ciśnienie w oku i zmiany w nerwu wzrokowym, odpowiedzialne za postępujący deficyt w polu widzenia. Bez leczenia jaskra prowadzi do zwężenia pola widzenia do tego stopnia, że ​​poruszanie się staje się trudne ”, wyjaśnia dr Laurence Desjardins, dyrektor administracyjny i naukowy Francuskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra daje bardzo niewiele objawów na początku choroby, stąd znaczenie regularnych badań przesiewowych.

Oprócz jaskry nienormalnie wysokie ciśnienie w oku może być wynikiem zapalenia błony naczyniowej oka (stanu zapalnego charakteryzującego się bolesnym czerwonym okiem) lub guza.

Jak mierzysz ciśnienie w oku?

Aby zmierzyć to ciśnienie oka, istnieją różne systemy, najstarsze są tonometry, które mierzą ciśnienie za pomocą stożka umieszczonego w kontakcie z rogówką po umieszczeniu kropla znieczulenia. Ale te tonometry kontaktowe są coraz częściej zastępowane przez maszyny elektroniczne, które wysyłają pulsujące powietrze , co umożliwia pomiar ciśnienia podczas zbliżania się do rogówki, bez dotykania jej. „

Egzamin jest szybki i bezbolesny . Daje natychmiastowy rezultat. Po pomiarze ciśnienia w oku widzenie pozostaje wyraźne, dlatego pacjent może wrócić do domu bez specjalnych środków ostrożności.