Czy pampersy dla dorosłych są refundowane?

Pampersy dla dorosłych to przy ciężkim nietrzymaniu moczu konieczność. Czasami są też potrzebne po operacji czy w czasie choroby. Stosowanie ich przez dłuższy czas i w większej ilości może stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu. Czy pampersy dla dorosłych są refundowane? Odpowiedź poznacie, czytając nasz artykuł. Radzimy, co zrobić, by otrzymać refundację na środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu.

Pampersy dla dorosłych – jak starać się o refundację?

Czy pampersy dla dorosłych są refundowane? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów i ich opiekunów. Odpowiedź jest bardzo prosta: tak, można otrzymać refundację na środki pomocnicze potrzebne przy nietrzymaniu moczu. Nie trzeba w tym celu spełniać żadnych specjalnych warunków ani przechodzić przez skomplikowane formalności. Na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu wystarczy poprosić go o wypełnienie odpowiedniego wniosku o refundację. Lekarz korzysta w tym celu z nowej platformy i aplikacji eZWM, która po wpisaniu danych pacjenta automatycznie weryfikuje, czy jest on uprawniony do refundacji na NFZ i oblicza limit ilościowy i cenowy środków higienicznych przysługujących na miesiąc.

Do złożenia wniosku o refundację potrzebne są dokumenty takie jak eWUŚ i oświadczenie pacjenta, ewentualnie także dodatkowe dokumenty potwierdzające uprawnienia pacjenta do refundacji. Nie trzeba jednak dostarczać tych dokumentów samodzielnie, ponieważ w większości przypadków są one już dostępne w systemie. Nie trzeba też stawiać się w wojewódzkim oddziale NFZ w celu weryfikacji zlecenia na refundację.

Pampersy dla dorosłych – jak wygląda realizacja zlecenia?

Z podpisanym przez lekarza drukiem zlecenia na refundację należy udać się do apteki. Tam osoba obsługująca wpisuje w systemie eZWM indywidualny numer zlecenia oraz PESEL lub datę urodzenia osoby uprawnionej do refundacji. Na tej podstawie system generuje dokument, który należy wydrukować, a osoba odbierająca refundowane środki higieniczne musi go podpisać. To już wszystkie formalności, więc sprawa naprawdę jest bardzo prosta. Po odbiór pampersów nie trzeba stawiać się w aptece osobiście, może zrobić to opiekun albo ktoś z rodziny. Część zlecenia można też zrealizować w innej aptece lub sklepie medycznym.

Pampersy dla dorosłych – czy można kontynuować refundację w kolejnych miesiącach?

Refundacja na pampersy dla dorosłych może być kontynuowana tak długo, jak wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Recepta na pampersy czy inne środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu musi być jednak wystawiana co miesiąc i jest ważna przez 30 dni lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Udogodnieniem dla pacjentów jest to, że kolejne zlecenia na refundację może wystawiać pielęgniarka lub położna mająca umowę z NFZ. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba się stawiać co miesiąc u lekarza. W przypadku pampersów dla dorosłych miesięczny limit refundacji to zazwyczaj 60 sztuk. Refundacja obejmuje także produkty renomowanych producentów, takich jak TENA.