Czy warto studiować iberystykę?

Dobra znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi na rynku pracy. Uważasz, że język angielski to zbyt oczywiste rozwiązanie? Zainteresuj się więc kierunkiem takim, jak iberystyka. Gdzie można studiować i dlaczego to kierunek przyszłościowy?

Dla miłośników Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej

Iberystyka przyciąga mniej studentów niż filologia angielska. Jeśli jednak przyjrzeć się temu kierunkowi, ma w sobie spory potencjał. Językiem hiszpańskim posługuje się prawie miliard ludzi na świecie. W Europie przydaje się głównie w Hiszpanii, ale już obie Ameryki to prawdziwy raj dla studenta iberystyki. Prawie cała Ameryka Południowa posługuje się tym językiem. Podobnie część środkowa. W Ameryce Północnej to język urzędowy w Meksyku. W USA silna reprezentacja Latynosów sprawiła, że hiszpański coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O głosy tej części wyborców walczą kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych obu głównych partii.

Studia humanistyczne I i II stopnia

Iberystyka jest kierunkiem humanistycznym. Podczas studiów szczegółowo omawiana jest gramatyka, składnia czy też pisownia w języku hiszpańskim. Studenci uczą się o historii Hiszpanii, kulturze i literaturze. Nauka obejmuje także zajęcia z drugiego języka romańskiego. Jak studiować w czasie pandemii? Uczelnie już od kilku lat polecały opcję studiów niestacjonarnych. Obecnie jest ona jeszcze bardziej udoskonalona. Nauka odbywa się online, więc to student decyduje o tym, w jakim czasie chce się uczyć. Może być osobą pracującą, mieć własną rodzinę. Taki tryb nauki nie tylko nie koliduje z jego obowiązkami. Jest też całkowicie bezpieczny.

Praca nie tylko dla pedagoga

Studia filologiczne do niedawna kojarzyły się głównie z pracą nauczyciela języków obcych. Rzeczywiście, większość absolwentów zdobywała wiedzę, a następnie przekazywało ją swoim uczniom. Obecnie perspektywy są szersze. Pedagogiem zostaje tylko część absolwentów. Pozostali szukają inspiracji do przyszłego zawodu już na etapie studiów. Mogą szkolić się na zajęciach translatorskich, przygotowując się do pracy tłumacza. Z takimi kompetencjami warto szukać pracy w wydawnictwach lub mediach – tradycyjnych oraz interaktywnych.

Dziennikarz, podróżnik, pracownik korporacji

Iberystyka daje wiele możliwości. Coraz częściej o znajomość języka hiszpańskiego pytani są kandydaci do pracy w korporacji. Międzynarodowy biznes musi obejmować także kraje hiszpańskojęzyczne. Język angielski jest w nich przydatny, ale niewystarczający. Absolwent iberystyki świetnie odnajdzie się w świecie mediów, filmów i twórców niezależnych. To towarzystwo wielokulturowe, w którym język hiszpański odgrywa dużą rolę. Iberystyka jest niezbędna dla osoby, która planuje podróże po obu Amerykach. Ułatwia komunikację z mieszkańcami, jest pomocna, gdy podróżujący chce się osiedlić w kraju, gdzie językiem urzędowym jest hiszpański.

Iberystyka nie musi zmieniać planów zawodowych. To także świetny kierunek, poszerzający nasze dotychczasowe kompetencje.