Jesteś przedsiębiorcą odnoszącym sukcesy na naszym polskim “podwórku” i planujesz ekspansję swoich produktów za granicę? Wiesz już zapewne, że ciężko nam, Polakom, wybić się na przesyconym rynku zachodnim. Inaczej ma się sprawa na rynku wschodnim, gdzie metka “made in Poland” oznacza wysoką jakość i solidne wykonanie. Jednak specyfika tamtejszej gospodarki wymaga posiadania różnych dokumentów – jednym z nich jest właśnie EAC certyfikat.
Co nieco o Unii Celnej
Poznajmy najpierw genezę certyfikatu EAC. Od 1.01.2010 roku funkcjonuje nieprzerwanie Euroazjatycka Unia Celna (pod tą nazwą od 2015; wcześniej była to Unia Celna Republiki Białorusi, Republiki Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej). Jej powstanie miało na celu ujednolicenie norm i standardów wymaganych na terenie państw członkowskich, co w praktyce przekłada się na łatwiejszy obrót dobrami i usługami w jej granicach. My, Polacy, znamy ten sposób funkcjonowania na przykładzie Unii Europejskiej. Członkami Euroazjatyckiej Unii Celnej na dzień dzisiejszy są:
- Federacja Rosyjska
- Republika Białorusi
- Republika Kazachstanu
- Republika Armenii
- Republika Kirgiska
O przystąpienie do Unii ubiegają się Republika Tadżykistanu oraz Syryjska Republika Arabska.
EAC certyfikat – jego funkcja
EAC certyfikat ma na celu potwierdzenie zgodności danego produktu z normami i standardami jakości obowiązującymi na terenie Unii Celnej. Jest niezbędny, jeżeli chcesz wprowadzić swój towar na rynek któregokolwiek z krajów członkowskich. Niejako wyparł (zastąpił) krajowe certyfikaty poszczególnych państw (np. GOST R w Rosji czy GOST K w Kazachstanie). Trzeba przyznać, że EAC certyfikat ułatwia nawiązanie kontaktów handlowych: wystarczy jeden dokument, który umożliwia obrót towarami na terenie kilku państw. Dzięki temu przedsiębiorcy oszczędzają czas i pieniądze.
Jak uzyskać EAC certyfikat?
Cała procedura certyfikacyjna nie jest taka straszna, jak mogłaby się wydawać. Wystarczy jedynie przygotować parę dokumentów:
- szczegółowo opisaną specyfikację produktu (instrukcja obsługi, parametry techniczne)
- zdjęcia produktu
- informacje odnośnie materiału/tworzywa, z którego został wykonany produkt
- kod taryfy celnej dla eksportowanego produktu
Szybko i sprawnie przeprowadzona certyfikacja
Z pewnością uda się tego dokonać, jeżeli przygotujesz wymienione powyżej dokumenty. Radzę Ci również poszukać fachowej pomocy, specjalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces certyfikacji. Gdzie takiego znaleźć? Na stronie ccrw.pl (Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich). Jest to strona tworzona przez wąskie grono specjalistów, którzy nieprzerwanie od kilkunastu lat są na bieżąco ze wszystkimi formalnościami, które muszą być dopełnione w przypadku chęci nawiązania kontaktów handlowych z rynkiem wschodnim. Z ich pomocą uzyskasz nie tylko EAC certyfikat, ale także inne niezbędne bądź przydatne certyfikaty.