Czym pokryć dach drewnianego domku?

papa termozgrzewalna

Drewniane domki dodają każdej działce niewątpliwego uroku. Aby jak najdłużej zachował swoje piękno, bardzo ważne jest odpowiednie pokrycie dachu. Wybrać strzechę, gonty czy dachówki? A może papa termozgrzewalna będzie najlepszą opcją?

Strzecha jako najstarsze pokrycie dachów

Drewno jest materiałem naturalnym, dzięki czemu domek ma piękny kolor i strukturę. Dopełnieniem jest dach wykonany także z surowców ekologicznych. Takim rozwiązaniem jest strzecha. Kojarzy się to głównie z wiejskimi chatami, dlatego coraz rzadziej ludzie sięgają po nią, choć wzrastające ceny surowców być może przyczynią się do częstszego używania tego rodzaju zadaszenia. Wykonuje się ją z trzciny posiadającej właściwości termoizolacyjne. Latem nie przepuszcza ciepła do środka, a zimą — na zewnątrz. Zaletą jest jej wytrzymałość sięgającą nawet 80 lat.

A może postawić na wióry i gonty?

Gonty drewniane to małe deseczki drewniane powstające przez łupanie lub cięcie. Wykonuje się je najczęściej z jodły lub modrzewia. Szacuje się, że nie tracą swoich właściwości do 100 lat. Sławą cieszą się także dachy wiórowe. Elementy te mają ściśle określone wymiary — grubość do 5 mm, szerokość około 9 cm, a długość aż 40 cm. Dachy te są wytrzymałe i lekkie, a także odporne na szkodniki. Można je wykonywać ze świerku i sosny, ale są mniej trwałe niż poprzednie dwie odmiany.

Papa termozgrzewalna i gont bitumiczny — alternatywa drewna

Gont bitumiczny i papa termozgrzewalna to pokrycia wykonane z materiałów syntetycznych. Cechuje je duża trwałość na warunki atmosferyczne oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie i kurczenie termiczne. Montaż należy do łatwych i przyjemnych, a kąt nachylenia dachu nie ma najmniejszego znaczenia.

Nowoczesne pokrycia dachowe

Warto rozważyć dachówki betonowe i ceramiczne. Wizualnie są bardzo ciężkie, dlatego sprawdzą się w przypadku domków wielkometrażowych. Te mniejsze mogą zostać zbyt bardzo przytłoczone. Niezależnie od tego, jakie pokrycie wybierzemy, ważne jest zatrudnienie dobrego fachowca, ponieważ jest to kluczowy element całego budynku. Złe wykonanie przyczynia się do zalewania i gnicia drewna.