Zielone ściany, żywe ściany, ogrody wertykalne – wszystkie te określenia dotyczą tej samej koncepcji z pogranicza architektury wnętrz i krajobrazu. Mówiąc najprościej, zielona ściana to przegroda konstrukcyjna, którą porastają żywe rośliny, tworząc pionowy ogród. Gdzie możne powstać ogród wertykalny? Dlaczego warto rozważyć taki pomysł? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Zielone ściany we wnętrzach
Bazę ogrodu wertykalnego do wnętrza zazwyczaj stanowi panel ze specjalnymi pojemnikami do uprawy roślin w tej nietypowej pozycji. Pełnowymiarowa zielona ściana może być podwieszana, stojąca lub mobilna, stanowić samodzielną przegrodę lub opierać się na istniejącej ścianie; dostępne są również mniejsze ramki do uprawy wertykalnej, które można zawiesić w dowolnym miejscu. Pielęgnacja żywej ściany jest łatwa – pod warunkiem prawidłowego wykonania kompozycji. Istotny jest wybór takich gatunków roślin, które będą mogły rozwijać się w miejscu ustawienia ściany oraz zaprojektowanie właściwego systemu nawadniania. Najprostsze rozwiązanie polega na podlewaniu panelu od góry (co umożliwia specjalny kształt pojemników), dostępne są także automatyczne systemy nawadniające.
W ostatnim czasie zauważyliśmy olbrzymi wzrost zainteresowania zielonymi ścianami, co zapewne ma związek z modą na uprawę roślin doniczkowych i trendem urban jungle w aranżacjach wnętrz. Przewaga żywych ścian nad tradycyjną uprawą w pojemnikach polega m.in. na oszczędności miejsca. Do ustawienia donic potrzeba dużo przestrzeni, tymczasem na 1 m2 wertykalnego ogrodu można pomieścić nawet 30 gatunków roślin – opowiada specjalista z NewGardenShop.pl.
Wspaniały wygląd nie jest jedyną zaletą ogrodów wertykalnych. Żywa ściana z roślin pomaga utrzymać właściwy klimat w pomieszczeniu – oczyszcza powietrze i poprawia jego wilgotność. Połączenie wysokiej estetyki i właściwości prozdrowotnych sprawia, że zielone ściany umieszczane są nie tylko we wnętrzach prywatnych, ale też komercyjnych, np. w biurowcach, eleganckich centrach handlowych, restauracjach i hotelach.
Zielone ściany w ogrodach
Ogrody wertykalne nie są zarezerwowane wyłącznie dla pomieszczeń, równie pięknie prezentują się na otwartej przestrzeni, choć tu pełnią nieco inne funkcje i są inaczej projektowane. Zielona ściana na taras, patio lub do ogrodu jest ozdobą, a jednocześnie pomaga osłonić wyznaczone strefy przed spojrzeniami z zewnątrz. Bazą zielonego ekranu do ogrodu jest panel wykonany z siatki i umieszczone u jego podstawy donice. Zimozielone rośliny, które porastają panel, hodowane są u producenta. Dzięki temu żywe panele dekoracyjne są dostarczane do klientów w formie gotowej do montażu w wybranym miejscu, np. jako ogrodzenie, osłona śmietników lub wolnostojący element architektury ogrodowej.