Czym się różnią wózki paletowe od wózków widłowych?

Czym się różnią wózki paletowe od wózków widłowych?

W wielu magazynach można spotkać się z wózkami paletowymi. Służą one do przemieszczania palet z punktu A do punktu B. Pod tym względem nie różnią się więc od używanych w obiektach magazynowych wózków widłowych. Są to jednak dwa odmienne sprzęty. Jakie są między nimi różnice?

Wózki paletowe i widłowe — czym są?

Wózki paletowe czyli tak zwane paleciaki to tak właściwie jedna z odmian wózków widłowych. Są one ich najprostszą wersją, która nie posiada napędu elektrycznego lub spalinowego. Z tego powodu nazywa się je czasem wózkami widłowymi ręcznymi. Za podnoszenie ładunków odpowiada znajdujący się w paleciaku siłownik hydrauliczny. Uruchamia się go przez wahadłowy ruch dyszla. Wózki widłowe to z kolei znacznie szersza grupa. Należą do nich też pojazdy wyposażone w silnik spalinowy lub elektryczny.

Główne różnice pomiędzy paleciakami a wózkami widłowymi

Podstawową różnicą jest oczywiście napęd. Paleciaki napędzamy siłą rąk. Aby wprawić je w ruch, wystarczy popchnąć lub pociągnąć taki sprzęt. Wózki widłowe z reguły korzystają z silnika elektrycznego lub spalinowego. Dzięki temu za ich pomocą można się dużo szybciej przemieszczać, a korzystanie z nich nie wymaga też zastosowania siły fizycznej.

Kolejna rzecz, która znacząco odróżnia paleciaki od wózków widłowych to maksymalna wysokość podnoszenia. Za pomocą ręcznego wózka, paletę możemy jedynie nieznacznie unieść nad ziemię po to, by dało się ją wygodnie przenieść. Pełnowymiarowe widlaki umożliwiają podnoszenie palet na wysokość nawet kilku metrów. Dzięki temu są oczywiście lepszym wyborem w dużych magazynach.

Na sam koniec nie zapominajmy o udźwigu. Ten w wózkach widłowych jest z reguły znacznie wyższy, gdyż posiadają one rozbudowane maszty. W paleciakach z racji na to, że za unoszenie odpowiada hydrauliczny siłownik uruchamiany przez poruszenie dyszlem, jest on znacznie mniejszy. Z reguły udźwig nie przekracza w nich 1000-2000 kilogramów. W nowoczesnych paleciakach można kontrolować to dzięki wbudowanej wadze elektronicznej.