Dezynfekcja w salonach kosmetycznych – wszystko, co musisz wiedzieć

dezynfekcja-w-salonie-fryzjerskim

Zachowanie właściwej higieny w salonach kosmetycznych jest niezwykle ważne, a skuteczna dezynfekcja zarówno narzędzi, jak i całego pomieszczenia to absolutna podstawa. Gdy jest przeprowadzana prawidłowo i regularnie, pozwala skutecznie zapobiegać zakażeniom w gabinecie. Kwestia ta nabiera szczególnej wagi w obecnym czasie pandemii COVID-19. Jak zatem dbać o higieniczną czystość w salonie kosmetycznym?

Znaczenie utrzymania higieny w gabinecie kosmetycznym

W salonach kosmetycznych przeprowadza się różne zabiegi, a w ciągu dnia gabinet odwiedza wiele osób. By zagwarantować klientom bezpieczeństwo i chronić ich oraz personel przed zakażeniem chorobotwórczymi drobnoustrojami, niezbędne jest ścisłe przestrzeganie procedur higienicznych, stosowanie zatwierdzonych środków dezynfekujących i systematyczne odkażanie wszystkich przestrzeni. Do tego katalogu warto włączyć jeszcze oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu z wirusów i bakterii za pomocą generatorów ozonu.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi

Podczas wielu zabiegów kosmetycznych dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości skóry, sterylizacja narzędzi jest więc niezbędna, by uniknąć zakażenia – dotyczy to zarówno klientów, jak i pracowników gabinetu. Na rynku istnieje cała gama preparatów dezynfekujących przeznaczonych do odkażania frezów, cążek, nożyczek i innych sprzętów wielokrotnego użytku, a także specjalne myjki do sterylizacji. Wszystkie narzędzia traktuje się jak skażone i poddaje procedurom higienicznym po każdym użyciu, natomiast przedmioty jednorazowe, takie jak rękawiczki, pilniki czy igły trzeba od razu wyrzucać.

Ozonowanie pomieszczeń – jak to działa?

Jak wiadomo, wirusy, bakterie i grzyby przenoszą się nie tylko w sposób bezpośredni, ale również drogą kropelkową i powietrzną – szkodliwe mikroorganizmy znajdują się więc w powietrzu, którym oddychamy, i osiadają na wszelkich powierzchniach, również tych trudno dostępnych. By utrzymać wysoki poziom higieny w gabinecie kosmetycznym, niezbędna jest zatem dokładna i efektywna dezynfekcja wszystkich zakamarków całego pomieszczenia. Nieocenioną pomocą są w tym zakresie profesjonalne generatory ozonu.

Ozonator – jak nietrudno się domyślić – wytwarza ozon, czyli odmianę tlenu zbudowaną z trójatomowych cząsteczek, o silnych właściwościach aseptycznych. Ten naturalny utleniacz wyjątkowo skutecznie zwalcza bakterie, pleśnie, wirusy i grzyby, usuwając je aż w 99 procentach. Ponadto świetnie usuwa wszelkie alergeny i nieprzyjemne zapachy, co znacznie podnosi komfort oddychania – wyjaśnia specjalista z firmy Bitom zajmującej się produkcją, serwisem i sprzedażą generatorów ozonu.

Ozonowanie pozwala więc odkazić powietrze oraz wszelkie powierzchnie i znacznie ograniczyć ryzyko zarażenia się chorobą wywoływaną przez wirusy lub bakterie. W obecnych czasach, w połączeniu z tradycyjną sterylizacją narzędzi, umożliwia to bezpieczne prowadzenie gabinetu kosmetycznego mimo trwającej pandemii koronawirusa.