Drzwiczka do kominka, kaseta czy wkład? Co wybrać?

kaseta-kominkowa-zdj-artykul-3

Posiadanie we wnętrzach swojego domu paleniska niezaprzeczalnie stanowi gwarancję romantycznego, urokliwego i przytulnego klimatu. Aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed niekontrolowanym, otwartym źródłem ognia, warto zainwestować w drzwiczka do kominka, kasetę kominkową lub wkład. Czym one się różnią? Co wybrać? Ile kosztują te poszczególne elementy? Odpowiedzi poniżej.

Drzwiczka do kominka

Drzwiczka do kominka to zdecydowanie najprostszy, najłatwiejszy i najtańszy sposób na zamknięcie otwartego paleniska. Ich koszt zależy od wymiarów oraz innych składowych, ale z pewnością nie jest wygórowany. Montaż polega jedynie na zamontowaniu drzwiczek do kominka i zajmuje nie więcej niż 10 minut. Nic nie trzeba przerabiać, remontować, wyburzać. Problemem tego rozwiązania jest niestety niska efektywność grzewcza: wynosi jedynie 20%, więc mimo, że klimat masz gwarantowany, to rachunki za ogrzewanie niestety w żadnym stopniu nie zmaleją.

Wkład kominkowy

Można powiedzieć, że stanowi całkowitą odwrotność drzwiczek do kominka. Wydajność? Największa z możliwych: sięga nawet 90%. Opłaty za ogrzewanie z pewnością zmaleją. Ale…koszt zakupu i zamontowania wkładu kominkowego jest o wiele wyższy niż w przypadku omawianych wyżej drzwiczek do kominka. Sam wkład średniej wielkości: ok. 4 tys. złotych. Obudowa, która jest konieczna do jego zamontowania: od 3 do 5 tys. złotych. Montaż? Skomplikowany: wymaga wyburzenia istniejącego paleniska i zbudowanie go na nowo, dochodzą więc koszta za materiał budowlany, robocizna ekipy remontowej…No i czas. Na pewno nie są to prace wykonywane “na szybko”.

Kaseta kominkowa

Myślę, że to rozwiązanie stanowi świetny kompromis między wydajnością ogrzewania a kosztami samej kasety i jej montażu. Efektywność kształtuje się na poziomie minimum 80%. Koszt zakupu kasety: od 3 tys. złotych. Zakres prac przy montażu? Bardzo niski: wystarczy jedynie wsunąć wkład i uszczelnić go specjalnym sznurem. Problem tkwi jedynie w dostępności takiego rozwiązania: tylko kilku producentów zajmuje się wyrobem godnych uwagi kaset kominkowych. Akurat tak się składa, że jedną markę mogę Ci polecić.

IGNIF – mistrz rzemiosła

IGNIF to niewielka, rodzinna firma, która od wielu lat zajmuje się ręcznym wyrobem drzwiczek do kominka, wkładów i kaset kominkowych. Każdy ich produkt jest całkowicie unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlaczego? Dlatego, że każdy klient staje się automatycznie projektantem swojego zakupu! Na przykład kupując drzwiczka do kominka, staniesz przed następującymi wyborami:

  • jaki kształt mają mieć drzwiczka do kominka? Prosty? Łukowy? Półokrągły?
  • jakiego koloru chcesz drzwiczki do kominka? Klasyczna czerń? Czy ekstrawagancka czerwień?
  • kolor gałek i klamek: mosiądz? grafit? czerń? czerwień?
  • w jakim kierunku mają się otwierać drzwiczka do kominka?
  • chcesz ozdobić drzwiczka do kominka listwami zdobiącymi? Zastosować maskownice? Jeśli tak, to jakimi?
  • drzwi dzielone czy nie?

Jak sam widzisz, składając zamówienie przyjdzie Ci dokonać wielu ważnych decyzji. Przed finalizacją całości otrzymasz na maila bezpłatny projekt, który dopiero po Twoim zatwierdzeniu zostanie przekazany do realizacji. Jeżeli masz jakieś pytania, to wejdź na stronę https://ignif.com/drzwiczki-kominkowe/, gdzie znajdziesz dokładniejszą specyfikację proponowanych przez IGNIF produktów. W razie wątpliwości skontaktuj się z życzliwą, pomocną obsługą tego miejsca, której doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwala na udzielanie niezwykle fachowych, przydatnych rad.