Dzianiny i tkaniny to najczęściej wykorzystywane rodzaje wyrobów włókienniczych, potocznie określanych materiałami. Obydwa mogą być produkowane z takich samych rodzajów nitek, włókien czy przędzy, takich jak np. bawełniane wiskozowe, wełniane, poliestrowe, mieszane itd. Czym różnią się tkaniny i dzianiny?
Hurtownia dzianin i tkanin — jakie są różnice między tymi materiałami?
W każdym materiale nici zaplątane są w inny sposób. W związku z powyższym można zauważyć, iż tkaniny cechują się tym, że są dość sztywne i nierozciągliwe, zaś dzianiny elastyczne i miękkie.
Tkaniny tka się na krosnach, natomiast dzianiny dzieje na maszynach dziewiarskich bądź w małej domowej skali można tworzyć je na szydełku lub drutach. Różny sposób produkcji sprawia, że dzianina i tkanina różnią się przede wszystkim rozciągliwością, przez którą materiały te inaczej zachowują się podczas krojenia, szycia, czy też noszenia.
Wszystko, co warto wiedzieć o tkaninach
Każda tkanina produkowana jest na skutek krzyżowania dwóch rodzajów nici: wątku i osnowy. Najpierw na Krośnie rozciąga się nitki osnowy (należy mocno je naprężyć), kolejno pomiędzy nimi przeplatana jest nić wątku, która przeważnie jest cieńsza i delikatniejsza od osnowy. Brzegi tkaniny zawsze utkane są trochę gęściej niż reszta powierzchni — ma to na celu utrzymanie odpowiedniego naprężenia całego materiału w trakcie produkcji. Brzegi te każda hurtownia dzianin i tkanin, określa jako krajkę lub brzeg fabryczny. Nitki osnowy w tkaninie przebiegają zawsze wzdłuż materiału, a więc równolegle do brzegów fabrycznych, natomiast wątek sytuowany jest w poprzek. Taki sposób produkcji wpływa na stabilność i rozciągliwość tkanin.
Dzianiny — jak są zbudowane?
Aby zrozumieć, jak powstaje dzianina, należy przypomnieć sobie osobę, która robi na drutach — ma ona jedną nić, którą przy pomocy drutów zapłata w oczka łączące się ze sobą. Poziomo tworzą się rzadki oczek, natomiast pionowo powstają kolumienki. Dokładnie tak to przebiega w przemysłowej produkcji dzianin (każda hurtownia dzianin bazuje na tej metodzie tworzenia tego materiału) – jedynie oczka są dużo mniejsze i nici cieńsze.
Formowanie przędzy w kształt oczek powoduje, iż nic jest mocno pofałdowana, a więc nie jest naprężona. Sprawia to, że może się ona znacząco rozciągać. Właśnie dlatego dzianiny cechują się rozciągliwością zarówno wzdłuż, jak i w poprzek materiału.
Ta elastyczność dzianin jest dużą zaletą w trakcie noszenia ciuchów z nich wykonanych. Elastyczność ma wpływ również na to, że wykroje na ubrania z dzianin są z zasady bardzo proste, nawet przy dopasowanych fasonach.