Emolienty – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Emolienty są dermokosmetykami, które mają zastosowanie w pielęgnacji delikatnej skóry dziecka i nie tylko. Ze względu na swoje łagodne działanie wspomagają skórę atopową i suchą. Jakie działanie wykazują emolienty oraz jaki jest ich skład? Czy mogą być one stosowane przez osoby dorosłe?

Emolient – ogólna charakterystyka

Emolienty są specjalistycznymi dermokosmetykami, które mają zastosowanie w przypadku skóry delikatnej i bardzo wrażliwej. Ponadto wykazują one działanie przeciwzapalne, skutecznie nawilżają skórę, oraz sprawiają, iż jest ona bardziej natłuszczona i elastyczna. W związku z powyższym pomagają w leczeniu takich schorzeń jak atopowe zapalenie skóry, wypryski, czy też łuszczyca. Emulient tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która wspomaga zmniejszenie utraty wody. Jest więc kosmetykiem, który nie tylko utrzyma właściwe nawilżenie skóry, ale także pomoże, kiedy naskórek będzie wysuszony i podrażniony.

Emolient – jakie działanie wykazuje?

Emolienty nie zawierają w swoim składzie sztucznych barwników, substancji zapachowych, ani środków konserwujących. W związku z tym nie podrażniają skóry i nie uczulają, co umożliwia stosowanie ich już od narodzin dziecka. W ich składzie zawarte są substancje, które wspomagają odbudowywanie naskórka, oraz te, które chronią go przed utratą wody –  fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, parafina i wazelina. W emolientach zawarte są również substancje, które wykazują funkcję nawilżającą skórę –  kwas hialuronowy, mocznik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz glicerol.

Emolienty można zakupić w aptekach w postaci emulsji, żeli do mycia, jak również żeli do kąpieli, szamponów, oliwek, a także kremów do twarzy czy głowy. W związku z powyższym możliwe jest skomponowanie całego zestawu kosmetyków dla wrażliwej skóry.

Poza działaniem nawilżającym skórę we właściwy sposób emolient chroni również naskórek przed niekorzystnym działaniem środowiska, działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza uczucie świądu, co w przypadku skóry atopowej ma istotne znaczenie.

Emolient – kto powinien go stosować?

Emolienty to grupa dermokosmetyków, które mogą być stosowane przez każdego bez względu na wiek. W przypadku problemu z suchą i podrażnioną skórą emolienty wspomogą naprawę naskórka, jak również sprawią, iż będzie on znów gładki. Te dermokosmetyki sprawdzą się zwłaszcza u osób z atopowym zapaleniem skóry i to właśnie dzięki nim skóra nie będzie podrażniona, szorstka oraz nie będzie swędziała. A ponieważ emolienty posiadają łagodne działanie, polecane są w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Można je stosować już od pierwszego dnia od narodzin. Właściwy wybór kosmetyku w tym wieku jest kwestią bardzo istotną, gdyż pomaga uchronić dziecko przed alergią i niekorzystnymi zmianami na skórze. Ponadto emolienty wykazują działanie ochronne, ponieważ pokrywają skórę cienką warstwą, która chroni skórę maluszka przed grzybami, wirusami i bakteriami.