Obawa przed korzystaniem z publicznych toalet jest nam wpajana od małego. Dużą ilość bakterii oraz brak higieny innych użytkowników może obrzydzić, a nawet zniechęcić do skorzystania z takiego miejsca, mimo narastającej potrzeby. Czy faktycznie jest powód do obaw? Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej?
Publiczna toaleta dla niepełnosprawnych i nie tylko — bezpieczeństwo najważniejsze
Toalety publiczne to miejsca, z których korzysta bardzo dużo osób. Te w restauracjach są bezpieczniejsze, jednak nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z nich. Niepodważalnym faktem jest, że kobiety mają większy problem w tym aspekcie, dlatego od małego były uczone, aby korzystać z toalety publicznej „w powietrzu”, a więc bezkontaktowo. Jednak częste praktykowanie ten pozycji może prowadzić do wystąpienia problemów miednicy, szczególnie przy porodzie. Nie tajemnicą jest, iż występują takie przypadki, w których nie ma innej możliwości jak skorzystanie z toalety publicznej w tej właśnie pozycji Mimo wszystko w publicznej toalecie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, powinni zachować wszelkie względy bezpieczeństwa: Najlepiej unikać kontaktu z deską klozetową czy też z innymi elementami toalety; Istotne, aby nie kłaść ubrań czy nie stawiać torebki na podłodze, Powinno się jak najszybciej opuścić toaletę po spuszczeniu wody, ponieważ to właśnie wtedy wydostaje się najwięcej drobnoustrojów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, Na przycisku do spuszczania wody także może znajdować się mnóstwo bakterii, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest owinięcie palca chusteczką higieniczną przed jego wciśnięciem, Po opuszczeniu toalety należy jak najszybciej dokonać dezynfekcji rąk przy pomocy żelu antybakteryjnego o stężeniu alkoholu wyższym niż 60 procent. Można również przetrzeć dłonie chusteczkami nawilżającymi. Również toaleta dla niepełnosprawnych wymaga zastosowania takiego reżimu. Nie tajemnicą jest, iż osobom z pewnym ograniczeniu ruchowym będzie nieco trudniej, jednak toaleta dla niepełnosprawnych to miejsce, z którego korzysta mniej osób, więc ilość bakterii skumulowanych w okolicy WC powinna być o znacznie mniejsza.
Nieprzestrzeganie zasad higieny w toalecie publicznej — dlaczego nie warto ryzykować?
Nieprzestrzeganie wyższych zaleceń dotyczących korzystania z toalety publicznej zwiększa ryzyko kontaktu z takimi drobnoustrojami jak: Stafilokoki, Streptokoki, Bakterie E.coli (odpowiedziałem za zatrucie pokarmowe, zapalenie układu moczowego, sepsę, zapalenie otrzewnej), Wirusy grypy, Pałeczki Shigella (wywołujące czerwonkę bakteryjną), Patogeny wywołujące infekcje skórne, Wirusy żółtaczki typu A.