Jak dobrać kształt donicy balkonowej do nasady kwiatowej?

jak-dobrac-ksztalt-donicy-balkonowej-do-nasady-kwiatowej

Donice balkonowe powinny być nie tylko solidne, ładne i pasujące do aranżacji balkonu, ale też odpowiednio dobrane do potrzeb roślin. Duże znaczenie dla zapewnienia kwiatom dobrych warunków do rozwoju ma kształt doniczek. Czym kierować się podczas zakupu doniczek na balkon?

Rodzaje doniczek balkonowych

Wśród donic balkonowych można znaleźć produkty różnej wielkości, o różnych kształtach, wykonane z różnorodnych materiałów. Najpopularniejsze donice balkonowe mają formę prostokątnych, podłużnych skrzynek, które przymocować można do poręczy. Istnieją również doniczki balkonowe z wyprofilowanym w środkowej części wgłębieniem, nakładane na balustradę. Można zdecydować się także na zakup doniczek okrągłych lub kwadratowych, wyposażonych w specjalne uchwyty ułatwiające montaż na poręczy balkonu. Zarówno skrzynki balkonowe, jak i doniczki na balustradę dostępne są w różnych rozmiarach.

Jaki wpływ ma kształt doniczek na rozwój roślin?

Każdy, kto zajmował się uprawą roślin w doniczkach, zdaje sobie sprawę z tego, że kwiaty należy co jakiś czas przesadzać, zapewniając im coraz większą przestrzeń do rozwoju systemu korzeniowego. Jednak dla prawidłowego rozwoju roślin znaczenie ma nie tylko wielkość doniczki, ale również jej kształt. Inne warunki panują bowiem w podłużnej, niskiej skrzynce wiszącej na poręczy balkonu, inne zaś w wąskiej i wysokiej doniczce stojącej na podłodze. 

Jak informuje producent doniczek plastikowych Sklep Kwiecisty: kształt doniczki wpływa na objętość warstwy nasycenia wodą. Im większą objętość ma ta warstwa, tym większy zapas wody jest przechowywany w podłożu.

Podczas zakupu doniczek na balkon, warto kierować się wymaganiami roślin, które zostaną w nich zasadzone. W przypadku gatunków, które lubią wilgotne podłoże, dobrze sprawdzają się podłużne, niskie skrzynki balkonowe. Rośliny preferujące warunki o mniejszej wilgotności, lepiej czują się w doniczkach o klasycznym kształcie, na przykład w okrągłych doniczkach o średniej wysokości.

Kwiaty na balkonie pozwalają stworzyć przytulną atmosferę. By rosły zdrowo i pięknie się prezentowały, należy zadbać o zapewnienie im optymalnych warunków. Znaczenie ma zarówno rodzaj doniczek balkonowych, jak i stopień nasłonecznienia czy możliwość osłonięcia przed wiatrem. Wybierając więc rośliny, warto więc uwzględnić warunki panujące na balkonie.