Tradycyjne grzejniki coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym systemom, które są od nich skuteczniejsze, bardziej ekonomiczne, ładniejsze, a do tego ekologiczne, bo pozwalają znacznie zredukować poziom zużycia energii potrzebnej do zapewnienia komfortu termicznego.
Na popularności zyskują niezwykle wydajne układy wykorzystujące podczerwień. Najczęściej stosuje się je w formie instalacji podłogowych, ale zainteresowaniem cieszy się też ogrzewanie ścienne. Jak działa? Czy jest efektywne?
Jak wygląda ogrzewanie ze ścian?
Coraz więcej osób szuka alternatywnego źródła ciepła dla tradycyjnych grzejników nowoczesnych. Jednak nie każdemu odpowiadają warianty podłogowe. W takich przypadkach warto rozważyć ogrzewanie ze ścian. Dzięki niemu można cieszyć się komfortem termicznym w pokoju, zapominając jednocześnie o szpecącym widoku tzw. kaloryferów.
Ogrzewanie ścienne składa się z estetycznych paneli grzewczych, które montuje się na ukrytych profilach stalowych. Są to dekoracyjne płyty, które mogą mieć różne kształty, kolory czy wzornictwo. Może to być jednokolorowy element lub panel imitujący np. marmur. Możliwości stylistyczne są bardzo szerokie, dlatego każdy powinien bez trudu dobrać model pasujący do jego wnętrza.
Płyty stanowią dyskretny dodatek zdobniczy do pomieszczenia i w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników nie zajmują dużo przestrzeni, a także łatwo wtapiają się w wystrój mieszkania.
Ogrzewanie ścienne – co stanowi w nim źródło ciepła?
Nowoczesne systemy grzewcze są układami elektrycznymi. Uruchomiony panel, do którego dopływa prąd, emituje promieniowanie podczerwone IR-C. Jest to fala świetlna, która wytwarza ciepło. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla dzieci. Dokładnie taki sam rodzaj podczerwonego światła znajduje się w promieniach słonecznych.
Zasady działania ogrzewania ściennego
Ogrzewanie ze ściany emituje ciepło, które następnie absorbowane jest przez osoby znajdujące się w pomieszczeniu oraz wszystkie przedmioty, a dalej oddawane jest do otoczenia. Taki proces gwarantuje równomierne rozmieszczanie się ciepła. Jego różnice między dolną a górną częścią pomieszczenia są nieznaczne. Nie przekraczają one wartości dwóch stopni Celsjusza. Przy systemach konwekcyjnych jest to aż 10 st. C. Dzięki temu nie tworzą się strefy bardziej lub mniej nagrzane, a system jest wydajniejszy.
Ogrzewanie ze ściany zapewnia optymalne warunki termiczne przy niższej temperaturze ogólnej panującej w pokoju, jaką należy zagwarantować przy konwekcyjnych układach. Pozwala to na ograniczenie stopnia zużycia energii. Mniejsze pobory prądu przekładają się na oszczędności finansowe, dzięki zmniejszeniu wydatków na rachunki.
Przy podczerwonym ogrzewaniu ściennym działa jeszcze jedna zasada. Równomierne rozprowadzanie ciepła wyklucza zjawisko cyrkulacji powietrza. Dzięki temu kurz, drobnoustroje i alergeny nie unoszą się w pomieszczeniu, a osoby przebywające w nim nie wdychają ich. We wnętrzach panują zdrowe i bezpieczne warunki do bytowania.