
Aktywności fizyczna od zawsze korzystnie wpływała na zdrowie. Chętniej jednak ruszamy się, użytkując ulubiony sportowy sprzęt lub wykonując przyjemne oraz relaksujące ćwiczenia. Wielu fanów sportu uwielbia jazdę na rowerze. Dlatego, oprócz rekreacyjnych wycieczek po parku lub lesie, wykorzystują ten pojazd jako środek komunikacji do pracy lub też narzędzie do codziennych treningów. Jak zatem systematyczna jazda na rowerze wpływa na zdrowie?
Jakie partie ciała pobudzane są podczas jazdy na rowerze?
Regularna jazda rowerem daje najczęściej efekty w postaci ogólnej poprawy wyglądu ciała oraz samopoczucia. Codzienne wycieczki jednośladem mogą więc skutkować m.in.:
- poprawą wydolności układu krążenia,
- profilaktyką chorób wieńcowych,
- smuklejszą sylwetką,
- utratą zbędnych kilogramów,
- zniwelowaniem nielubianego przez kobiety cellulitu,
- rozwojem mięśni okolic nóg i pośladków,
- lepszą pracą układu oddechowego,
- zwiększoną odpornością.
Niezależnie więc czy używamy roweru do jazdy rekreacyjnej, czy też jako środka komunikacji, oprócz oszczędności czasu i pieniędzy – poprawiamy także zdrowie i ogólną wydolność całego ciała. Co więcej, jazda na rowerze jest odpowiednia dla osób niemal w każdym wieku!
Jaki rower wybrać, aby czuć się komfortowo i poprawić swoje zdrowie?
Kwestia wyboru odpowiedniego jednośladu jest niezwykle istotna. W zależności od preferowanego tempa jazdy oraz użytkowanych terenów powinniśmy dostosować pojazd do swoich potrzeb.
Jeśli więc lubimy górskie przejażdżki i cenimy amortyzację z najwyższej półki, warto wybrać dobrej klasy rower górski. Fani klasycznych i spokojnych przejazdów idealnie poczują się na rowerach turystycznych. Kolarze natomiast najlepiej odnajdą się na dynamicznym rowerze szosowym.
Ergonomia jednośladu ma duży wpływ na kręgosłup oraz inne partie ciała. Aby wybrać odpowiedni model tego sprzętu, by zapewnić sobie komfort oraz zdrowie, warto wybrać profesjonalną ofertę i doradztwo firmy np. Rower Rolki z Krakowa.
Czy jazda rowerem może pomagać w leczeniu określonych chorób?
Przejażdżki rowerem mogą z pewnością wspomóc leczenie dolegliwości psychicznych takich jak depresja, nerwice oraz stany podwyższonego stresu. Wysiłek fizyczny ma wpływ na produkcję endorfin, które w naturalny sposób podnoszą samopoczucie każdego człowieka.
Rower może być też skutecznym sposobem na rehabilitację pourazową zarówno po przebytych udarach jak też fizycznych dolegliwościach związanych ze złamaniami kończyn lub problemami z kręgosłupem.
Godzina jazdy na rowerze to około 500 spalonych kalorii. Warto dodać, że aby osiągnąć taki wynik nie trzeba bić rekordów prędkości. Przyspieszony metabolizm tłuszczów może więc przyspieszać leczenie nadwagi oraz otyłości.