Jak MCT pomaga w odchudzaniu

olej-i-maslo-z-kokosa

Tłuszcze są niezwykle ważnym składnikiem każdej, dobrze zbilansowanej diety. Przedmiotem ostatnich badań coraz częściej są oleje MCT. Ogromne zainteresowanie zyskują dzięki swoim niecodziennym właściwościom. Korzystają z niego sportowcy oraz osoby będące na tak popularnej w ostatnim czasie ketodiecie… Czy oleje MCT są przełomem w chudnięciu? Jakie szczególne właściwości na ludzki organizm wykazują oleje MCT? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest MCT?

Z angielskiego MCT oznacza medium chain triglycerides, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Tłuszcze są istotnym składnikiem ludzkiej diety. Stanowią doskonałe źródło energii, pomagają rozpuszczać niektóre witaminy i są doskonałym nośnikiem wielu substancji. Ich głównym zadaniem jest magazynowanie energii „na gorsze czasy”. Oleje MCT odznaczają się nietypowym trawieniem, a wchłaniane są prosto z nabłonka jelitowego. Do tych procesów nie jest potrzebna lipaza i żółć, co znacznie je przyśpiesza. Transportowane są wątrobową żyłą wrotną. Występują w wielu produktach spożywczych, a do głównych źródeł oleju MCT należą:

  • nabiał (10% wartości odżywczych),
  • olej kokosowy (60% wartości odżywczych),
  • olej palmowy (50% wartości odżywczych).

W większości przypadków człowiek z pożywieniem dostarcza tłuszcze w postaci długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które zawierają od kilkunastu do kilkudziesięciu atomów węgla. Oleje MCT natomiast zawierają ich znacznie mniej. Są to kolejno:

  • kwas kapronowy (C6),
  • kwas kaprylowy (C8),
  • kwas kaprynowy (C10),
  • kwas laurynowy (C12).

Z takimi oznaczeniami można się również spotkać na etykietach olejów na sklepowych półkach. Najlepsze do spożycia są C6, C8 oraz C10.

Oleje i masła palmowe oraz kokosowe budzą wiele kontrowersji. Przypisuje się im szkodliwy wpływ na organizm i środowisko. Jednak trzeba wiedzieć, że nasiona palmy i orzechy kokosa mają szereg prozdrowotnych właściwości. Pozyskiwane są również coraz częściej ze zrównoważonych upraw i taką informację można znaleźć na etykiecie. Jednak wciąż wiele plantatorów palmy oleistej stosuje nieprawidłowe praktyki, powoduje nadmierną wycinkę lasów, a także negatywnie oddziałuje na środowisko zwierząt. Z tego względu bardziej polecany jest olej kokosowy. Ponadto orzechy kokosa są zdrowsze niż nasiona palmy. Kupno oleju nierafinowanego i spożywanie go z umiarem nie powoduje negatywnych skutków dla organizmu.

Oleje MCT a odchudzanie

Dostarczanie organizmowi wysokiej jakości, nierafinowanych olejów MCT jest polecane osobom znajdującym się na diecie odchudzającej. Wieloletnie badania naukowe potwierdziły odchudzające właściwości MCT. Przede wszystkim przyczyniają się do większego spalania tłuszczu i utraty tkanki tłuszczowe. Warto sięgać po oleje z wyszczególnionymi na ulotce: C6 – kwasem kapronowym i C8 kwasem kaprylowym, które poprawiają zdolność organizmu do spalania kalorii. Jednak spalanie tłuszczu i kalorii to nie wszystko. Oleje MCT dodatkowo:

  • zwiększają uczucie sytości,
  • zmniejszają apetyt i łaknienie,
  • wpływają na zmniejszenie przetwarzania nadmiaru węglowodanów w tłuszczu w organizmie.

Ponadto MCT są rozkładane szybciej niż popularne oleje LCT, dzięki czemu organizm o wiele prościej czerpie z nich energię.

Dodatkowe zalety spożywania MCT

Czy olej MCT polecany jest tylko osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy? Oczywiście, że nie. Pomoc w odchudzaniu to nie wszystko. O innych prozdrowotnych właściwościach takich produktów jak olej MCT z kokosa opowiada pracownik sklepu ze zdrową żywnością online Natvita:

Chociaż średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mają wysoką odporność na utlenianie, największe efekty można zauważyć, spożywając 10-50 ml oleju w ciągu doby na zimno. MCT wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego, pomaga cukrzykom przez zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę, a także wspiera pracę mózgu. Jest doskonałym suplementem dla sportowców przed treningiem, ponieważ zwiększa wydolność mięśniową w trakcie ćwiczeń.

Olej MCT to nie tylko wsparcie w odchudzaniu, ale również dostarczenie organizmowi wielu cennych składników wspierających pracę mózgu czy układu pokarmowego. Warto włączyć ten suplement do swojej codziennej diety. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po nierafinowane oleje MCT z pewnego źródła. Tylko takie są w pełni zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu.