Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w wąskim pokoju?

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w wąskim pokoju?

Dostępne na rynku mieszkania często nieprzyjemnie zaskakują nas kształtem i rozkładem pomieszczeń. Czasami zdarza się, że trafi się nam do urządzenia nietypowo wąski pokój. Jak ugryźć ten temat tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, by pomieszczenie sprawiało wrażenie przestronnego i niezagraconego, a jednocześnie było naprawdę funkcjonalne? Mamy na to kilka sposobów!

Większość ludzi o wiele lepiej czuje się w pomieszczeniach na planie kwadratu, niż w tych na planie prostokąta – nawet jeśli są one równe pod względem metrażu. Właśnie dlatego w przypadku wąskich, prostokątnych pokojów warto spróbować oszukać nasz wzrok za pomocą prostej iluzji optycznej. Wystarczy, że odpowiednio dobierzesz kolor farb, którymi pokryjesz ściany, a pomieszczenie wyda ci się bardziej symetryczne, kwadratowe. Jasne kolory optycznie poszerzają pomieszczenia, z kolei ciemne je skracają – w związku z czym w przypadku np. wąskiego salonu warto, abyś krótsze ściany wykończył w ciemniejszym kolorze, niż ściany dłuższe. Takie rozwiązanie da ci złudzenie, że pokój jest szerszy i krótszy, a to właśnie na tym efekcie nam zależy!

Tapeta – to jest to!

Inną przydatną sztuczką wnętrzarską jest wykorzystanie tapet. Możesz postawić na proste geometryczne rozwiązania i optycznie poszerzyć swój pokój za pomocą tapety w poziome pasy – te skutecznie wydłużą krótsze ściany pomieszczenia. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest użycie fototapety. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele bardzo różnorodnych rodzajów tego typu produktów – możesz więc otworzyć swój pokój np. na tropikalny las lub miejską dżunglę i tym samym sprawić, że pomieszczenie wyda się pozornie większe i bardziej przestronne.

Musi być lekko

W przypadku wąskich pokojów trzeba pożegnać się z ciężkimi, topornymi meblami. Aby nie zagracić pokoju i wyciągnąć z niego jak najwięcej przestrzeni, najlepiej postawić na minimalistyczne, lekkie w swojej konstrukcji meble. Pamiętaj też, aby przy wyborze rzeczy do mieszkania zwrócić uwagę na ich kolor oraz wykończenie. W wąskich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne, odbijające światło meble. Jeśli więc znajdziesz odpowiadające ci szafy z odbijającymi światło frontami – nie zastanawiaj się, bierz je w ciemno!

Wąskie pokoje są wyzwaniem, ale pamiętaj: z dobrym pomysłem da się wyczarować z nich naprawdę przyjemne, funkcjonalne wnętrze!

Artykuł powstal przy współpracy z https://jarstol.eu