Jak ogrzewać wodę użytkową poza sezonem grzewczym?

kolektory-sloneczne

Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do sieci centralnego ogrzewania muszą zdecydować, w jaki sposób ogrzewać swoje domy. Jest to poważna decyzja, bowiem właśnie z nią wiąże się większość kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Ogrzanie pomieszczeń, a do tego przygotowanie ciepłej wody użytkowej może pochłonąć znaczną część domowego budżetu. Nie dziwi więc fakt, że stale poszukuje się sposobów, które pozwoliłyby zaoszczędzić. Jednym z nich jest znalezienie efektywnej metody na ogrzewanie wody użytkowej poza sezonem grzewczym. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kotły wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń mogą również zagrzać wodę użytkową, co wykorzystywane jest zimą. Można zastosować ten sposób również w lecie, jednak jest to niewygodne, a przede wszystkim nieefektywne. W przypadku kotłów bez automatycznego podajnika trzeba stale myśleć o rozpalaniu i dostarczaniu opału. Z kolei piece zautomatyzowane nie wymagają aż tak wielu czynności, jednak wykorzystywanie ich jedynie do podgrzewania wody jest zupełnie nieefektywne i wpływa na skrócenie żywotności kotła. Z tego powodu warto znaleźć inny sposób na ogrzewanie wody użytkowej poza sezonem. Wśród wielu metod do najpopularniejszych należą: przepływowe podgrzewacze wody, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne.

Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody podgrzewają wodę w momencie, kiedy przepływa ona przez urządzenie. Jednopunktowe obsługują jeden punkt poboru wody i montowane są zwykle w pobliżu kranu, a wielopunktowe montowane centralnie obsługują kilka punktów jednocześnie. Oba z nich mogą występować w wersji elektrycznej oraz gazowej. Pierwsze z nich wymagają podłączenia do źródła prądu, przez co ich eksploatacja może okazać się dosyć kosztowna, drugie natomiast będą tańsze w utrzymaniu, jednak wymagają posiadania instalacji gazowej. Zaletą tego typu urządzeń jest duży komfort – zarówno dotyczący instalacji, jak i użytkowania. Montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga podejmowania kosztownych i skomplikowanych czynności remontowych. Urządzenie najczęściej wieszane jest w pobliżu kranu i od razu może zacząć działać.

Pompy ciepła

Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na podgrzanie wody poza sezonem jest zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda, bazującej na odnawialnych źródłach energii. Urządzenie zintegrowane z zasobnikiem wody pobiera ciepło z powietrza, a następnie przekazuje je wodzie. Dokładną zasadę działania pomp ciepła wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl z Rybnika: pompy ciepła to jedne z bardziej proekologicznych rozwiązań pozwalających na wykorzystywanie energii zgromadzonej w środowisku naturalnym. Urządzenia te, korzystając z niewielkiej ilości prądu elektrycznego, umożliwiają odebranie ciepła z gruntu, wody lub powietrza i przekazanie go na potrzeby ogrzewania budynku lub wody. Sprawne przekazywanie ciepła ze źródła do instalacji grzewczej jest możliwe dzięki wykorzystywaniu układu składającego się ze sprężarki, pompy zapewniającej cyrkulację medium i skraplacza – na tej samej zasadzie, na której działa klimatyzator czy lodówka. Bardzo przyjazną dla użytkownika odmianą pomp ciepła do kaloryferów są urządzenia powietrze/woda najczęściej wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Wysoki komfort użytkowania, prosty montaż, a także duża redukcja kosztów podgrzania wody to niebywałe zalety pomp ciepła. Jako że cena samych urządzeń nie jest zbyt wygórowana, w ostatnich latach cieszą się one coraz większą popularnością i z pewnością warto się na nie zdecydować na ogrzewanie wody poza sezonem.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne czerpią energię ze słońca, a następnie przetwarzają ją na energię elektryczną, którą z powodzeniem można wykorzystać do ogrzania wody użytkowej. Ponadto dzięki zasobnikowi solarnemu mają one możliwość magazynowania energii cieplnej, dzięki czemu działanie urządzenia jest niezwykle efektywne. Zastosowanie kolektorów jest komfortowe i nie wymaga od użytkownika skomplikowanych czynności związanych z obsługą. Poza tym dzięki nim można liczyć na spore oszczędności, które powodują, ze koszt instalacji zestawów solarnych szybko się zwraca. Kolektory solarne to najtańsza z opisanych metod, pozwalająca na podgrzanie wody użytkowej.

Przepływowy podgrzewacz wody, pompa ciepła, a może instalacja solarna? Niezależnie od tego, na którą z metod padnie nasz wybór, z pewnością sprawdzi się ona w przypadku ogrzewania wody użytkowej poza sezonem grzewczym.