Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?

soft99

Wilgoć w powietrzu, mgła i deszczowa pogoda sprawiają, iż kierowcy skarżą się na zaparowane szyby w swoich autach. Taki stan rzeczy utrudnia widoczność, skutkując zmniejszeniem bezpieczeństwa jazdy. Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w aucie?

Czyste szyby lepiej radzą sobie z parą

Choć wydaje się inaczej, solidne umycie szyb od środka kabiny może przynieść zadowalające efekty, zwłaszcza w samochodach, których właściciele palą papierosy (również w aucie). Substancje smoliste oraz tytoń pozostawiają tłusty nalot na szybie, który w szybkim tempie zachodzi parą. Najlepsze efekty daje czyszczenie zwykłym płynem do mycia szyb i papierowymi ręcznikami lub specjalistycznymi środkami chemii samochodowej, jak np. produkty od Soft99.

Na koniec dla wzmocnienia efektu można przetrzeć szyby preparatem antyroszeniowym.

Stosowanie klimatyzacji przeciwdziała osadzaniu się pary

Klimatyzacje warto używać nawet wtedy, gdy włączone jest ogrzewanie. Wiele samochodów posiada tak zaprojektowany układ wentylacji, iż po uruchomieniu klimatyzacji w ciągu kilku sekund na szybach pojawia się para. Układ o ile funkcjonuje prawidłowo, szybko pozbywa się nadmiaru wilgoci przyczyniającej się do zbytniego parowania szyb.

Sprawdzenie filtrów może okazać się najlepszym rozwiązaniem

Kolejnym działaniem mającym na celu przeciwdziałanie osadzaniu się pary na szybach w aucie, jest sprawdzenie filtru kabinowego, a nawet wymiana go — w przypadku, gdy nie był on wymieniany w ciągu minionego roku. Gromadzący się tam brud oraz resztki liści kumulują i zatrzymują wilgoć, która po włączeniu nawiewy zmienia się w parę wodną i osadza się na powierzchni szyb. W większości aut wymiana tego elementu nie jest trudna — instrukcje dotyczące wymiany filtra powietrza zazwyczaj znajdują się na opakowaniu produktu. Filtr przeważnie umieszcza się w podszybiu lub za schowkiem pasażera.

Osuszenie wnętrza auta — czasem to konieczność

W okresie jesiennym i zimowym do wnętrza auta przedostaje się sporą ilość wody np. w postaci mokrego ubrania lub śniegu. Podróżując głównie na krótkich trasach, na których samochód nie ma szans mocno się nagrzać, zgromadzona woda nie odparuje.

W pozbyciu się jej z samochodu mogą pomóc specjalne skraplacze, które dostępne są m.in. w marketach budowlanych, choć szybszym i tańszym sposobem są grube warstwy gazet umieszczone na około 2-3 dni pod dywaniki, do bagażnika oraz na tylną kanapę. Warto również co jakiś czas w trakcie podróży mocno nagrzać wnętrze, a po dotarciu na miejsce porządnie przewietrzyć samochód poprzez otwarcie na 2-3 minuty wszystkich drzwi.