Jak przekonać dziecko do jeżdżenia w foteliku samochodowym?

dziecko-w-foteliku

Rozpoczęcie podróżowania z maluchem wiąże się nierzadko z koniecznością specjalnego zachęcania go do spokojnego siedzenia w foteliku samochodowym. Niektóre dzieci z przyjemnością siadają na przygotowanym dla nich miejscu, ale bardzo wiele z nich nie lubi siedzenia w foteliku. Takie maluchy trzeba odpowiednio zachęcić do cierpliwego podróżowania. Sprawdź, co zrobić, by nasza pociecha chętnie wsiadała z nami do auta.

Pokaż maluchowi wyjątkowość jego siedzenia

Pierwszym krokiem do przekonania dziecka do chętnego podróżowania samochodem jest pokazanie mu, że siedzenie w foteliku jest przyjemnością. W rzeczywistości nie jest tak do końca, długie siedzenie w jednym miejscu dla nikogo nie jest przecież zupełnie komfortowe, ale jeśli użyjemy odpowiednich trików, nasz maluch jest w stanie uwierzyć, że podróżowanie w foteliku samochodowym to sama frajda. Chodzi właściwie o to, by dziecko ignorowało wszelką niechęć wobec swojego siedziska, by nie myślało na przykład o tym, że jest przypinane pasami do fotelika – mówi ekspert z firmy Coletto.

Oczywiście z takim problemem nie powinni się raczej spotkać rodzice bardzo malutkich dzieci, kłopot pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy nasza pociecha zaczyna coraz więcej rozumieć i doskonale wie, co lubi, a czego nie. By skutecznie zachęcić swojego malucha do spokojnego siedzenia w foteliku samochodowym, dobrze jest przekonać dziecko, że przygotowane dla niego siedzisko jest tylko jego i nikt inny poza nim nie może z niego korzystać. Chodzi o to, by dziecko zobaczyło w foteliku przedmiot wyjątkowy, przyniesiony do samochodu specjalnie dla niego. Bardzo pomocne z pewnością okaże się zabranie takiego fotelika samochodowego do domu i mówienie maluchowi, że jest to na przykład magiczne miejsce, które umożliwia przenoszenie się w czasie. Scenariusze mogą być w takiej sytuacji różne. Naszym celem ma być przekonanie dziecka do tego, że siedzenie w foteliku jest naprawdę świetne.

Inne cenne wskazówki

Niezwykle istotne jest, by naszemu maluchowi nie nudziło się podczas podróży. Każdorazowo więc kiedy planujemy dłuższą jazdę samochodem, zgromadźmy kilka ulubionych zabawek naszej pociechy. Jeśli dziecko będzie niespokojne, dajmy mu jego ukochanego misia bądź szczególnie lubiany samochodzik, albo jeszcze inny przedmiot wywołujący uśmiech na twarzy naszego malucha. Być może to przekona dziecko, że podróż samochodem wcale nie musi być taka nudna, jak się wydaje. Poza tym kwestią, o której nigdy nie wolno zapominać jest komfort siedzenia. Jeśli nasza pociecha nie lubi jazdy w foteliku samochodowym, to być może jest jej w nim po prostu niewygodnie. Koniecznie więc zadbajmy o to, by siedzisko, które kupujemy, było odpowiednie do wagi i wymiarów naszego malucha oraz by pochodziło on od sprawdzonego producenta.