Skóra człowieka cechuje się tym, iż jest narażona na wiele różnych uszkodzeń. Odżywiona i zadbana jest względnie odporna na urazy, zmianę wagi czy trudniejsze warunki atmosferyczne. Jednak tak jak to bywa w przypadku innych elementów ciała ludzkiego – jej możliwości są ograniczone. W sytuacji np. zbyt mocnego przybrania na wadze skóra może nadmiernie się rozciągnąć oraz uszkodzić, a skutkiem tego stanu rzeczy będą rozstępy. W jaki sposób można ich się pozbyć?
Rozstępy – czym one są?
Rozstępy traktowane są jako pewien rodzaj blizn, które przybierają formę równoległych, wrzecionowatych pasm na powierzchni skóry. Powstają w efekcie zbyt gwałtownego rozciągania skóry, poza jej możliwości elastyczności. Dochodzi wtedy do zerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych, które tworzą strukturę skóry. W powstawaniu rozstępów wyróżnia się dwie fazy:
- faza I (zapalna) – to moment, w którym skóra szczypie, swędzi, a nawet pęka. Widocznie zmiany są intensywnie czerwone i obrzęknięte. Ta faza może trwać nawet około sześciu miesięcy;
- faza II (zanikowa) – rozstępy powoli tracą swój intensywny kolor, aż stają się niemal białe. Na skórze można wyczuć wgłębienia.
Rozstępy zazwyczaj pojawiają się na skórze rąk, pośladków, piersi, ud oraz brzucha, jak również mogą one wystąpić na plecach. Co więcej, u osób uprawiających sporty siłowe rozstępy przeważnie pojawiają się pod ramionami i na ich wewnętrznej stronie, na klatce piersiowej, barkach, a także na wewnętrznej stronie ud.
Kto jest szczególnie narażony na pojawienie się rozstępów?
Niegdyś sądzono, iż rozstępy są przede wszystkim problemem przyszłych mam, które narażone są na intensywne wahania wagi i zmiany hormonalne. Jednak nie jest to jedyna grupa, która powinna dokładnie zbadać swoją skórę. Do najbardziej narażonych na rozstępy zaliczani są także:
- kobiety w okresie menopauzy,
- młodzież w okresie dojrzewania oraz szybkiego wzrostu,
- osoby posiadające problem z gospodarką hormonalną oraz stosujące leki hormonalne,
- kulturystów oraz osoby uprawiające sporty siłowe,
- osoby gwałtownie przybierające na wadze.
Jak pozbyć się rozstępów?
Im później rozpoczęta zostanie walka z rozstępami, tym mniejsze prawdopodobieństwo, iż będzie ona efektywna. Należy zacząć już w I fazie ich powstawania, gdy są one najbardziej wyraziste. Szybkie i widoczne efekty są możliwe jedynie przy zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Można je wykonać zarówno u wykwalifikowanego kosmetologa, jak i w gabinecie dermatologicznym. Na rozstępy oferowane jest wiele różnych zabiegów, takich jak: peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego, mikrodermabrazję, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, mezoterapię, dermabrazję lub zabiegi laserowe. Te ostatnie uważane są za najbardziej efektywne, jednak najlepsze rezultaty są możliwe do uzyskania po zastosowaniu terapii łączonej. Częstotliwość i rodzaj zabiegów ustala lekarz na podstawie charakteru i głębokości rozstępów.
W przypadku, gdy rozstępy widnieją na skórze już wiele lat, jedynym całkowicie skutecznym sposobem ich likwidacji jest metoda chirurgiczna. Jednak zabieg jest dość bolesny i inwazyjny oraz wymaga dłuższej rekonwalescencji. W związku z tym pacjenci rzadziej się na niego decydują.
Można również zastosować preparaty kosmetyczne niwelujące rozstępy, takie jak np. bio oil na rozstępy. Dostarcza on skórze niezbędnych składników odżywczych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia wielkości rozstępów oraz poprawienia ich wyglądu.