Jak umilić czas dziecku, podczas wiosennych spacerów? 5 zabaw z dzieckiem na spacerze?

eevi-ubrania-dzieciece-na-wiosne-chlopczyk-i-dziewczynka

Wiosna to urocza pora roku, która, mimo że chłodniejsza niż lato, daje się lubić. Szczególnie doceniają ją dzieci, które podczas spaceru się nie nudzą! Podpowiemy, jak zorganizować czas dzięki, aby po prostu wesoło spędziło czas na zewnątrz i przyszło do domu pełne zadowolenia. To co będzie najważniejsze podczas spaceru, to często nie miejsce, do którego się idzie. Nie zabierajmy na siłę malucha do miejsc, które będą go nudzić. Ważniejsze od zaliczenia kolejnego parku, będą dobra zabawa i uśmiech, który odwzajemniony znaczy więcej niż tysiąc słów!

Przygotuj się na wiosenny spacer z dzieckiem

Warto, aby wiosenny spacer oprócz udanej zabawy, był również bezpieczny dla dziecka. Planując aktywność na zewnątrz, weźmy pod uwagę temperaturę otoczenia oraz ubiór maluszka. Nie można bowiem dopuścić do wychłodzenia czy nadmiernego przegrzania. W kompletowaniu ubrań spacerowych, warto kierować się zasadą, na cebulkę. Jako rodzic będziemy mogli ocenić, czy podczas zabawy przyda się włożyć dziecku czapkę czy może słońce dogrzewa na tyle mocne, że sama bluza dziecięca lub sweterek w zupełności wystarczą!

Zabawa 1 – Wiosenna Marzanna

Nieśmiertelna i ciągle budząca wiele pozytywnych skojarzeń zabawa w budowanie Marzanny! Budowanie tej symbolicznej kukiełki, z pewnością przyniesie dziecku jak i rodzicom wiele zabawy. Nie musimy od razu konstruować ogromnej kukły, którą ciężko będzie przenieść lub spławić w rzece. Często wystarczy kilka patyczków i biodegradowalnych materiałów, aby nadać figurce ciekawy wygląd.

Tak przygotowaną Marzannę, możemy z powodzeniem zniszczyć, lub jak głosi starosłowiański przesąd, spławić w dół rzeki. Pożegnajmy zimę i przygotujmy się z dzieckiem na wiosnę. Przy okazji dziecko pozna jeden z ciekawszych elementów naszej kultury!

Zabawa 2 – Poszukajcie oznak nadchodzącej wiosny!

Wspólny spacer po parku czy lesie, to idealny czas na szukanie oznak wiosny. Coraz liczniej kwitnące kwiaty, rozwijające się listki czy przylatujące ptactwo jest łatwe do obserwowania – wystarczy trochę wiedzy lub cierpliwości. Nauczymy w ten sposób dziecko jak nazywają się poszczególne odmiany wiosennych roślin oraz jakie ptaki czy zwierzęta sugerują, że wiosna już przyszła.

Zabawa 3 – Kolorowe kredy i asfaltowa sztuka

Jeżeli spacerujemy z naszym maluszkiem po asfaltowych ścieżkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą pojemnik z kolorowymi kredami. Pozwólmy dziecku narysować coś spontanicznie np.: ulubioną postać z bajki czy ulubioną zabawkę. Dobrym pomysłem jest również narysowanie pól do zabawy w klasy i nauczenie dziecka tej popularnej podwórkowej zabawy.

Zabawa 4 – Deszcz nie jest nam straszny

Do tej aktywności, warto wcześniej dobrze się przygotować. Zakupione nieprzemakalne kurtki, kalosze czy ochraniacze na spodnie pozwolą dziecku wyszaleć się podczas przeskakiwania kałuż czy po prostu przebiegania przez ich środek, Nie martwmy się, kiedy malec wpadnie prosto do wody i się zmoczy. Szybki powrót do domu, ciepła herbatka i kocyk będą przyjemnością po dniu pełnym wrażeń.

Zabawa 5 – Obserwacja owadów przez lupę lub zwierzątek przez lornetkę

Ta zabawa angażuje nie tylko dziecko do poznawania otaczającego świata ale i rodziców do przypomnienia sobie nazw popularnych leśnych lub parkowych zwierzątek czy owadów. Obserwowanie mrówek przez lupę i ich ścieżek może być fascynujące! Tak samo spoglądanie na ptaszki czy wiewiórki przez lornetkę. Można zachęcić dziecko do wymyślenia historii o dzielnym ptaszku, który przygotowuje się do wiosny czy muszce, która wygrzewa się w ciepłych promieniach słońca.

Powrót do domu to nie koniec zabawy!

Jeżeli spacer był udany, poproś swoje dziecko o przygotowanie rysunku, który np.: opowie historię dzisiejszego dnia lub uwiecznić najciekawsze leśne znalezisko. Zabawa taka działa rozwijająco na wyobraźnię dziecka i utrwali przyjemnie spędzone chwile na kartce papieru. Kolekcjonowanie takich obrazków w specjalnej teczce sprawi, że za kilka lat ze wzruszeniem wspomnicie razem spędzony czas!

Szukasz inspiracji, jak przygotwac maluszka na wiosenne spacery?

Odwiedź stronę EEVI.pl – polski producent odzieży niemowlęcej