Jak walczyć z przeziębieniem? Po jakie środki sięgnąć?

spiace-dziecko

Przyzwyczailiśmy się, że w pierwszych latach przedszkola i szkoły dzieci przeziębienie pojawia się w domu kilka jeśli nie kilkanaście razy w sezonie, a nie jednokrotnie także poza nim. Chorują dzieci, ale często infekcja przenosi się także na dorosłych. Jak sobie z nią szybko, skutecznie i naturalnie poradzić?

Nie lekceważ przeziębienia

Przeziębieniu towarzyszą najczęściej takie objawy jak katar, kaszel, gorączka, ból gardła, uczucie rozbicia. Takich objawów nie warto lekceważyć. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że nie rozwinie się z tego poważniejsza choroba. Za infekcje górnych dróg oddechowych odpowiadają przede wszystkim wirusy (obecnie ponad 200 gatunków), które stale krążą w powietrzu, co ułatwia im dostanie się do organizmu przez jamę nosową, gardło, zatoki przynosowe. Dlatego tak ważne w okresie jesienno-zimowym jest unikanie dużych skupisk ludzi, w których o zakażenie jeszcze łatwiej. Pamiętaj, że w przypadku infekcji wirusowej nie da się usunąć przyczyny, leczyć można tylko objawy. Z tego też powodu zaleca się pozostawanie w domu. Wychodząc z przeziębieniem do pracy czy szkoły, błyskawicznie możemy roznieść wirusa. Przy okazji zaś narażamy organizm na zmienne warunki atmosferyczne, które w połączeniu z brakiem działań leczniczych i przemęczeniem organizmu, może cię narazić na tak niebezpieczne powikłania jak:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • zakażenie bakteryjne,
  • zapalenie zatok przynosowych.

Jak walczyć z przeziębieniem domowymi metodami?

Przeziębienie nie wymaga od razu wizyty u lekarza. Szczególnie z dopiero rozwijającą się infekcją możesz sobie samodzielnie poradzić. Zostań w domu sięgnij po herbatę z cytryną, miodem, malinami, imbirówkę oraz inne rozgrzewające napary. Z pewnością pomóc ci może także rozgrzewająca dieta. Jeśli jesteś miłośniczką tradycyjnej polskiej kuchni, ugotuj esencjonalny rosół. Jeśli wolisz bardziej orientalne smaki, świetnym rozwiązaniem będzie także ramen. Z pomocą mogą przyjść także kiszonki (te zresztą warto jeść przez cały rok). Cennym wspomaganiem może okazać się także aromaterapia. Olejki na przeziębienie, czyli olejek tymiankowy, z mięty pieprzowej to naturalne środki zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych. Spora część olejków ma działanie przeciwbakteryjne i/lub przeciwwirusowe, dzięki czemu pomagają zwalczyć katar, ból gardła, pomagają z napięciem nerwowym (co często zdarza się u dzieci borykających się z infekcją). Ułatwiają także zasypianie, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje. Najprostszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest ich rozpylenie, np. w sypialni chorego. Część olejków można także stosować do smarowania klatki piersiowej czy stóp (np. olejek tymiankowy). Trzeba jednak pamiętać, że większość olejków trzeba najpierw rozcieńczyć w oleju bazowym (np. jojoba, kokosowy, oliwie z oliwek). Przy katarze świetnym rozwiązaniem będą inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowy, tymiankowy). Warto także wypróbować słynną mieszankę 4 złodziei. Mieszanki olejków eterycznych możesz stosować także jako dodatek do rozgrzewającej kąpieli, tutaj świetną propozycją jest także sól lekki oddech.