Jak wybrać wino musujące?

Co to są wina musujące? No musujące, to musujące mają bąbelki. Mniejsze, większe ale mają. Zazwyczaj pijamy je raz w roku a są cudowne i warte tego by nieco częściej zapraszać je do domu.

Oto kilka najważniejszych typów win z bąbelkami

Szampan wszyscy znają, mało kto pił. Nazwa zastrzeżona dla win z apelacji Szampanii. Wino produkowane metodą tradycyjną, zwaną też szampańską (tą samą metodą produkowanych jest wiele innych win). Znamy Dom Perignon, znamy Moet Chandon, Znamy Szampana Jamesa Bonda dzięki Centrum Wina Są to wina pyszne, koronkowe, delikatne i wysublimowane, ale zazwyczaj dość drogie. Znacznie tańszą alternatywą jest

Cava czyli produkowany tą samą metodą Hiszpański braciszek mniejszy. Może raczej siostra. Bo biała albo różowa. Zazwyczaj wykorzystuje się do jej produkcji szczepy Macabeo, Parellada, Xarel-lo, Pinot Noir czy Chardonnay. Świetne wina o rewelacyjnej relacji jakości do ceny. Dostępne w Polsce już za 20 PLN.

Prosecco nasz faworyt! Dlaczego? Bo najciekawszy, przepyszny i często równie niedrogi. Biały braciszek cavy, Występuje w wersji Extra-Dry która wcale nie oznacza wytrawne (bo po co) tylko wręcz słodkawe i w wersji Brut ta jest wytrawna. Warto spróbować każdego i określić co bliższe jest sercu. Pochodzi z Włoskiego Veneto produkowane jest ze szczepu glera i co by nie było warto kupować, szczególnie, że w marketach można trafić butelki już od 15 PLN a ryzyko porażki jest niemal znikome. Prosecco jest po prostu pyszne.

Cremant upraszczając to taki Szampan tylko z innego regionu we Francji (ale zaraz dostanę po głowie od winnych znawców). Produkowany tak samo jak szampan, po prostu urodzony gdzie indziej. W Alzacji, W Bordeaux, W Jurze, ale nie w Szampanii. Podobnie pyszne, zupełnie inne ceny Cremant mamy w Polsce dostępne już za około 30 PLN bardzo dobre!

Sekt Ja! Ja! Niemieckie podejście do tematu. Tutaj ważne by nauczyć się, że gdy chcemy wino wytrawne (bez cukru) kupujemy Extra Brut (nie mylić z Extra Dry przy Prosecco, które jest słodkawe), a gdy chcemy słodkawe to np Extra Trocken, Trocken lub HalbTrocken.

Oprócz tego jest cała masa innych win musujących Franciacorta niesamowicie świeża i kwasowa, Frizzante które wygląda jak zwykłe wino ale zaskakuje perlistymi bąbelkami kobiety je kochają. Mamy Martini Asti, Lambrusco, które akurat może być bardzo różne, są Portugalskie wina musujące. Całe regały pyszności!

Mamy też “Szampany” czyli wina musujące, które ani z winami ani tym bardziej z szampanami wiele wspólnego nie mają. Wszystkie te Sowietskoje Igristoje i inne takie cuda. Dorato, Michelangelo Mam nadzieję, że zrozumiecie nas gdy napiszemy, że mając na uwadze co powyżej nie warto się męczyć

Wina musujące dają dużo radości. Kup tylko odpowiednie kieliszki, wrzuć wino do lodówki i gwarantujemy efekt lepszy niż przy winach tzw spokojnych Bąbelki to jednak jest to!