Stylu glamour nie można pomylić z żadnym innym. Uwagę zwraca przede wszystkim bogactwo, zastosowanie delikatnych tkanin i najlepszych materiałów. Dodatki lśnią, a kryształowe lampy rozjaśniają całą przestrzeń. Jest tutaj pięknie, uroczyście i luksusowo. Jak stworzyć wnętrze glamour? Trzeba wykazać się dobrym gustem i umiarem.
Gdzie powstał styl glamour?
Glamour – za jednym słowem kryje się tak wiele. Blask, czar, elegancja, a także klasa. Na uwagę zasługują dodatki, lampy kryształowe i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Co ciekawe historia tego stylu nie zaczyna się w pięknie urządzonych pokojach, ale na czerwonym dywanie Hollywood. Dopiero później zmierzał w kierunku willi znajdujących się na wzgórzach Los Angeles, a stamtąd do Europy i na pozostałe kontynenty.
Od początku istnienia styl glamour charakteryzował się lśniącymi materiałami oraz najwyższej klasy luksusowymi dodatkami, wśród nich szczególnie popularne były i cały czas pozostają lampy kryształowe. Warto jednak podkreślić, że wnętrza, które oglądamy w dzisiejszych czasach, są zdecydowanie łagodniejsze niż kilkadziesiąt lat temu, ale cały czas są zgodne z przewodnimi nurtami, czyli blaskiem oraz luksusem.
Jak rozpoznać styl glamour?
Glamour to styl, który zwraca uwagę, przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle innych wnętrz. Ważnym elementem są ornamenty, które nadają pomieszczeniom charakteru, formy mebli nawiązują do tych z epoki baroku, a drobne dodatki stanowią element scalający. Wybujałe kształty akcesoriów łączą się z nowoczesnymi meblami, jak to wygląda? Wyobraźmy sobie delikatny minimalistyczny stół, który doskonale wpisuje się w nowoczesny styl razem z potężnym fotelem utrzymanym w intensywnym kolorze i obitym delikatnym pluszem.
Wrażenie luksusu można uzyskać, dzięki kilku sprawdzonym dodatkom. Lampy kryształowe to podstawa – rozjaśniają wnętrze oraz nadają mu eleganckiego, bogatego charakteru. W dalszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów. Bordo, złoto, srebro, biel – to najczęściej wybierane kolory. We wnętrzu nie ma miejsca na naturalne materiały – nie znajdziesz tutaj bambusa ani wikliny, ale architekci pozostają wierni drewnie, najlepiej egzotycznemu. Kryształy i metale szlachetne są widoczne w różnych dodatkach i ozdobach.
Jakie tkaniny można spotkać we wnętrzach? Dominuje satyna i atłas, a ostatnio także i welur. Każdy z wymienionych materiałów odbija światło i pięknie się mieni. Tkaniny żakardowe również się sprawdzają, ale nie znajdziesz tutaj lnu czy płótna. Są też lustra powiększające przestrzeń, nadające przepychu oraz klasy.