
Grzybica okolic intymnych to powszechny problem, który dotyka wielu kobiet. Niektóre z nich mają skłonność do tego typu infekcji i wystarczy jedna wizyta na basenie lub długotrwała antybiotykoterapia, aby wystąpiła candydoza. Na szczęście można sobie z nią skutecznie radzić w warunkach domowych.
Skąd się bierze grzybica pochwy?
Do zakażenia grzybiczego może dojść na wiele różnych sposobów. Jest to również infekcja przenoszona drogą płciową. Wystarczy niewłaściwa – nadmierna lub niedostateczna higiena okolic intymnych, stosowanie perfumowanych wkładek higienicznych lub brak równowagi bakteryjno-grzybiczej w organizmie, aby pojawił się tego typu problem. U niektórych kobiet grzybica wynika z niewłaściwej diety, która skutkuje dominującą ilością grzybów, a u innych z przyjmowanych antybiotyków. Zastanawiając się co na grzybicę pochwy można zastosować, można skonsultować się z lekarzem, który oceni jaka jest przyczyna tego problemu. Jeśli infekcja nie jest dokuczliwa, można sobie z nią poradzić samodzielnie.
Jak objawia się grzybica pochwy?
Zazwyczaj symptomy grzybicy są podobne – pojawia się biały nalot, odczuwalne jest swędzenie lub pieczenie. Dodatkowo, zmienia się również kolor upławów, a niekiedy nawet pojawia specyficzny ich zapach. Problem dotyczy też ciężarnych, które zastanawiają się co na grzybicę pochwy mogą stosować, aby nie zaszkodzić maleństwu. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa, ponieważ w ciąży nie można przyjmować wielu różnych leków.
Co na grzybicę pochwy można kupić w aptece?
W każdej aptece bez trudu znajdziemy globulki dopochwowe, tabletki, ale też maści i kremy, które walczą z grzybami. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie probiotyków, które umożliwiają wyrównanie równowagi bakteryjno-grzybiczej w całym organizmie. Zaleca się, aby przyjmując antybiotyki jeszcze miesiąc po ich stosowaniu brać dobrej jakości probiotyki. Można też dostarczać je swojemu organizmowi samodzielnie. Wystarczy spożywać kiszonki – kapustę, ogórki, pić sok z kiszonych buraków. Wspaniale działają też dobrej jakości jogurty naturalne i kefiry, które zawierają w swoim składzie żywe kultury bakterii. Jeśli środki apteczne i domowe sposoby nie pomagają – trzeba udać się do lekarza.
Ważnym aspektem jest też higiena. Nie powinna być ona nadmierna, ponieważ w ten sposób zmywa się również cenne bakterie, tak ważne dla funkcjonowania organizmu i wyjaławia go. W aptekach można znaleźć specjalne środki do higieny intymnej, które odpowiadają rejonom intymnym ze skłonnością do grzybicy. Myjąc się nie wolno używać gąbek, ponieważ tworzą one optymalne środowisko do rozwoju grzybów i innych mikroorganizmów. Najlepiej do wycierania okolic intymnych stosować też odrębny ręcznik, który powinien być zawsze dokładnie osuszony. Wilgoć wpływa korzystnie na rozwój grzybów i drożdżaków, a te chętnie atakują ponownie. Wiele kobiet skarży się na nawracające infekcje, z którymi bardzo trudno jest im sobie poradzić.