Jak zadbać o wrażliwą skórę wiosną?

Każda skóra ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania. Ta wrażliwa często reaguje na najmniejsze zmiany w pielęgnacji lub kosmetykach. Potrafi nawet zbuntować się po wielu miesiącach stosowania dobrego kremu. Jak zadbać o nią na wiosnę, aby była promienna i wyglądała zdrowo?

Uważaj na wiosenne nowalijki

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. W sklepach i na bazarkach często pojawiają się już pierwsze warzywa, które niestety nie należą do najzdrowszych. Naszpikowane są bowiem nawozami, aby mogły urosnąć przy niskich temperaturach. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i sięga po tego typu produkty. Po długiej zimie wszyscy mamy ochotę na wiosenne warzywa, a niestety mogą mieć negatywne skutki dla cery. Sztuczne konserwanty i nawozy nie pozostają nam obojętne. Osoby o skórze wrażliwej mogą więc spodziewać się reakcji alergicznej, wyprysków i zaczerwienienia.

Dieta jest niezwykle ważnym elementem. Osoby obdarzone skórą wrażliwą powinny unikać na przykład mocnej kawy i herbaty. Szkodzi im często pikantne jedzenie, jak również to przetworzone. Niekiedy występuje też reakcja na alkohol, czy papierosy, a skóra staje się czerwona i piekąca.

Dopasuj dobre kosmetyki

Wiosna to czas, kiedy warto pomyśleć o oczyszczaniu. Ponieważ toksyny wydostają się również przez powierzchnię skóry, dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja na jakiś czas z mocnego makijażu. Najważniejsza kwestia to odpowiednie oczyszczanie skóry oraz jej głębokie nawilżanie. Tylko odżywiona będzie wyglądała pięknie i promiennie. Warto więc wybrać dobrej jakości dermokosmetyki, na przykład La Roche Posay, Dermika, czy Iwostin. Marki te znane są z tego, że do produkcji wykorzystują tylko składniki wysokiej jakości, które są przebadane i w pełni bezpieczne. Takie kosmetyki pozbawione są często parabenów i innych szkodliwych substancji. Bogate są za to w oleje roślinne i ekstrakty, które dogłębnie nawilżają i odżywiają skórę.

Ważne, aby krem, czy płyn micelarny odpowiadał konkretnym potrzebom skóry. Jeśli jest sucha – trzeba ją nie tylko nawilżać, ale również natłuszczać. Jeśli zaś skóra wrażliwa ma jednocześnie skłonność do przetłuszczania się, wówczas trzeba szukać rozwiązania, które pomoże zminimalizować produkcję sebum. Bardzo dobrym wyjściem jest zawsze wybór kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Wiosną słońce jest dość ostre, a my spędzamy na zewnątrz coraz więcej czasu. Skóra wrażliwa bardzo szybko może wykazywać objawy uczulenia w postaci czerwonych wyprysków i kaszki. Zaleca się, aby filtr SPF stosować przez cały rok, aby chronić skórę przed szkodliwym i nadmiernym promieniowaniem. Jeśli wiosna nie jest zbyt ciepła – wskazane jest, aby krem lekko natłuszczał skórę i tworzył na niej barierę ochronną przed wiatrem i chłodem. Wrażliwa skóra potrafi bowiem bardzo szybko reagować na wszelkie niedogodności. Jeśli z problemami nie można poradzić sobie samodzielnie, wówczas pozostaje wizyta u dermatologa.