Dobrze zrealizowana przeprowadzka w obrębie jednego miasta nie powinna trwać dłużej niż kilka godzin i zamknąć się w jednym dniu roboczym. Warto jednak dobrze przygotować dobytek do wyniesienia jeszcze przed przyjazdem samochodu transportowego i dobrze zaplanować samo przenoszenie sprzętów. Szybką realizację zadania gwarantuje wynajęcie renomowanej firmy przeprowadzkowej i powierzenie jej przynajmniej najtrudniejszych czynności.
Zdarzają się czasem sytuacje związane z przeprowadzkami, kiedy wszystkie zadania należy wykonać bardzo szybko i w krótkim czasie. Niekiedy mieszkańcy muszą zwlekać do ostatniej chwili z opuszczeniem starego miejsca, bo wejście do nowego mieszkania z różnych powodów otwiera się dla nich dopiero w ostatniej chwili. Wynoszenie dobytku musi być wtedy bardzo szybkie i sprawne, a do tego trzeba jeszcze pamiętać o uporządkowaniu opuszczanego miejsce.
– Szybkie i sprawne noszenie dobytku oraz bezpieczny transport muszą wtedy być precyzyjnie zaplanowane i wykonane z największą dokładnością– mówi specjalista z firmy Kengo Przeprowadzki Kraków, która od lat specjalizuje się w transporcie wyposażenia domowego i biurowego. – Uważam, że jeśli sytuacja wymaga pośpiechu, a przy okazji trzeba uważać, aby niczego nie uszkodzić, to najlepiej zatrudnić do tych prac doświadczonych wykonawców z renomowanej firmy. W takiej sytuacji domownicy i znajomi, a nawet pracownicy z niewielkim doświadczeniem, mogą nie dać rady i doprowadzić do sytuacji kryzysowej. W warunkach, gdy czas jest bezcenny, lepiej nie ryzykować i postawić na sprawdzonych profesjonalistów.
Pierwszy krok: planowanie przeprowadzki
Szybka i sprawna przeprowadzka zależy przede wszystkim od dobrego planu całego przedsięwzięcia i dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonym pracownikom firmy transportowej. Przygotowany przez nich harmonogram prac może obejmować też działania mieszkańców np. pakowanie w kartony rzeczy osobistych i książek czy owijanie folią obrazów. Taka współpraca skraca czas potrzebny na przetransportowanie dobytku, ale można też powierzyć wszystkie te czynności wynajętym pracownikom.
W każdym razie spakowanie drobnych rzeczy w kartony i worki np. małych sprzętów AGD, ubrań czy pościeli przed przyjazdem samochodu transportowego wpływa na tempo samej przeprowadzki. Warto także przy okazji zadbać o szczegółowe opisy na pakunkach, które zawierają informacje o zawartości pudeł oraz dają precyzyjne wskazówki, w jakim pomieszczeniu nowego mieszkania mają zostać zostawione. Dzięki temu prostsze będzie później rozpakowywanie i urządzanie domu po wniesieniu tam wszystkich rzeczy.
Dobrze jest także zaplanować, które meble trzeba rozkręcić przed wyniesieniem. Czasem największych z nich nie można przenieść przez wąskie wyjścia lub ciasne korytarze. Domownicy mogą przyspieszyć przeprowadzkę rozkładając je na elementy. Części łóżka czy szafy należy trzymać obok siebie, najlepiej owinąć je razem folią stretch. Także śruby, nakrętki czy zawiasy należy włożyć do jednego woreczka czy pojemnika i przymocować do któregoś z elementów. Rozkręcanie i skręcanie mebli można jednak także powierzyć wynajętym pracownikom. Na sprzętach tych także należy zostawić informację, gdzie należy je wnieść. Najlepiej przyczepić do nich opisane karteczki samoprzylepne.
Elementem dobrego planu przeprowadzki jest także odpowiednie dobranie pojemności samochodu ciężarowego. Gdy będzie on miał zbyt małą część do załadunku, to nie zmieści się w niej cały dobytek, czyli będzie potrzebny dodatkowy kurs, a to tylko strata czasu i pieniędzy. Firmy przeprowadzkowe dysponują środkami transportu o różnych ładownościach, a doświadczeni menadżerowie bezbłędnie oceniają, który z nich wysłać do klienta. Oni także dobierają odpowiednią liczbę tragarzy do sprawnego wykonania zadania.
Ułatwienie skracające czas przeprowadzki
Nawet jeśli całość zadania wykonuje profesjonalna firma przeprowadzkowa, to domownicy także mogą ułatwić im zadanie i w konsekwencji skrócić czas pracy. Kluczowe może okazać się zarezerwowanie dogodnego miejsca, w którym będzie mogła stanąć ciężarówka. Im bliżej do wejścia domu zaparkuje, tym krótsza będzie trasa wynoszenia i wnoszenia mebli. Może tu dać nawet jedną lub dwie godziny oszczędności. Zdarza się, że wymaga to porozumienia z sąsiadami lub zajęcia miejsca dla samochodu nawet dzień prędzej. Warto jednak w ten sposób ułatwić pracę tragarzom.
Dobrze jest także zaplanować wynoszenie mebli i innych sprzętów w ten sposób, aby kurs samochodu po załadowaniu odbył się poza godzinami szczytu komunikacyjnego w dużym mieście. Rozpoczynając noszenie dobytku wcześnie rano można zdążyć z jazdą przed popołudniowymi korkami. Jeśli natomiast to się nie uda, to lepszym rozwiązaniem może być przejazd w godzinach wieczornych.
Przeprowadzka to także obowiązki administracyjne, które mogą wypełnić tylko domownicy. Chodzi przede wszystkim o zameldowanie i wymeldowanie w urzędzie gminy oraz o umowy z firmami dostarczającymi media czy zapewniającymi łączność. Zaniedbanie tych czynności może skutkować koniecznością płacenia rachunków już po wyprowadzce. Na szczęście wiele z tych spraw można już załatwiać przez internet, co zdecydowanie skraca czas, który trzeba poświęcić na te obowiązki.