Jak zyskać pewność siebie, gdy jesteś samozatrudniony?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym auto-przedsiębiorcą, czasami możesz nie mieć ubezpieczenia, gdy napotykasz trudne sytuacje. Nawet jeśli w życiu przedsiębiorcy często pojawiają się wątpliwości i obawy, nie powinny one powstrzymywać Cię przed realizacją projektów. W tym celu nie ma nic lepszego niż codzienne stosowanie niektórych technik, aby uwierzyć w siebie! Powiększaj proste i skuteczne wskazówki, aby zyskać pewność siebie i pewność siebie.

1. Pogratuluj sobie poczynionych postępów

W skomplikowanych momentach często zapominamy o wszystkich pozytywnych działaniach już dokonanych, co może prowadzić do chęci poddania się. Aby iść naprzód, zawsze pamiętaj o postępach, jakie poczyniłeś od momentu stworzenia własnego biznesu.

Nie wahaj się mierzyć postępów, regularnie oceniając swoje małe i duże sukcesy . Mogą mieć inny charakter (oficjalne uruchomienie Twojej działalności, pierwszy klient, utworzenie Twojej witryny itp.), Ale wszystkie te zwycięstwa są ważne. Pamiętaj także o konkretnych rozwiązaniach zastosowanych w celu przezwyciężenia przeszkód . W przypadku silnego uderzenia zanurz się w tych pozytywnych wspomnieniach, są to dobre powody, by w ciebie uwierzyć!

2. Wymień swoje mocne strony i umiejętności

Czasami zdarza się, że skupiamy się na naszych niedociągnięciach i słabościach, na przykład kiedy zaczynamy lub wątpimy. Ta forma samooceny jest oczywiście szkodliwa dla poczucia własnej wartości.

Zamiast skupiać się na tym, czego brakuje, spróbuj zrobić odwrotnie. Bądź świadomy swoich osiągnięć i wymieniaj zasoby, które posiadasz. Podczas poprzednich doświadczeń zawodowych lub staży nabyłeś umiejętności techniczne i rozwinąłeś podstawowe cechy ludzkie. Być może nie zdajesz sobie z tego jeszcze w pełni sprawy, ale z pewnością przydadzą ci się w tworzeniu i rozwijaniu działalności na własny rachunek.

3. Otocz się troskliwymi ludźmi

W czasie przesłuchań często szuka się odpowiedzi i pocieszenia od osób, którym ufasz. Jednak niektórzy przedsiębiorcy mogą znaleźć się w skomplikowanych sytuacjach i nie mieć punktów odniesienia, ponieważ:

  •  są sami i nie mają zewnętrznych informacji zwrotnych na temat decyzji, które podejmują w związku z własną przedsiębiorczością (opinie)
  •  są otoczeni krewnymi lub pesymistycznymi partnerami, których negatywne słowa mogą spowodować spadek motywacji, a nawet doprowadzić do porzucenia.

Pamiętaj, że przedsiębiorczość niekoniecznie jest równoznaczna z samotnością. Możesz być bardzo niezależny, będąc otoczonym, ale wybór rozmówców pozostaje bardzo ważny. Wskazane jest odłożenie na bok relacji, które cię pociągają i które mogłyby zmienić twoją energię i entuzjazm. Otaczaj się raczej dobrymi ludźmi, którzy cię uspokoją, zachowując krytyczny umysł.

Nie wahaj się spotkać ze specjalistami, którzy Cię zainspirują. Dzięki ich doświadczeniu mogą udzielić cennych porad, a czasem nawet pomóc Ci wrócić do pracy po awarii. W ich obecności poczujesz się pobudzony i zachęcony!

4. Używaj pozytywnego myślenia

Czasy niepokoju są często kojarzone z negatywnymi myślami, zwanymi także „myślami ograniczającymi”. Są to dewaluujące zdania, o których myślimy, zwłaszcza gdy napotykamy przeszkodę lub nie osiągamy celu:

  •  „Nie zamierzam się tam dostać”
  •  „Trudno jest …”
  •  „Jestem wart mniej niż …”

Powtarzające się w pętli ograniczające myśli wywołują silne poczucie niższości i mogą znacznie podsycać brak poczucia własnej wartości.

Zapewniamy, że istnieje prosta metoda polegająca na „kontrolowaniu” codziennych myśli, które wysyłasz do mózgu: pozytywna afirmacja. Celem jest rozważenie potencjalnych przeszkód jako szans.

Oto kilka wskazówek, jeśli chcesz zastosować tę metodę:

  •  wypisz zdania twierdzące, takie jak: „Idę do …”, „Jestem dumny z tego, że osiągnąłem …”, „Wierzę w moje umiejętności”.
  •  powtarzaj te zdania kilka razy w ciągu dnia, a zwłaszcza gdy czujesz się destabilizowany
  •  naprawdę wierz w to, co mówisz , włóż w to swoje przekonanie!

5. Ustaw osiągalne cele

W celu szybkiego rozwoju swojej działalności niektórzy początkujący auto-przedsiębiorcy mają tendencję do ustalania niejasnych celów lub zbyt krótkich terminów. Jeśli nie możesz do nich dotrzeć, moralnie możesz być bardzo trudny. Rzeczywiście ryzykujesz szybką frustrację i wątpisz w swoją zdolność do podjęcia się.

Dlatego nie ma sensu wywierać zbyt dużej presji na siebie! Wiedz, że można być jednocześnie ambitnym i realistycznym. W tym celu:

  •  ustal priorytety swoich celów
  •  tnij swoje duże projekty na mniejsze zadania i bądź precyzyjny . Zamiast używać zbyt ogólnych terminów („poszukiwania”), zamiast tego podaj wszystkie kroki („wymień potencjalnych klientów”, „zidentyfikuj ich potrzeby”, „napisz e-maila dla potencjalnych klientów”)
  •  daj sobie rozsądną ilość czasu, aby osiągnąć swoje cele, a następnie ustal konkretne terminy wykonania każdego poddziałania
  •  spróbuj przekazać niektóre zadania, jeśli nie masz umiejętności

Wyzwanie polega na podejmowaniu małych codziennych wyzwań przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych zasobów oraz osobistego i zawodowego planowania.

6. Wyeliminuj „fałszywe” lęki

Kiedy brakuje nam pewności siebie, mamy tendencję do odczuwania zaostrzonego strachu w obliczu pewnych sytuacji, nawet jeśli nie stanowią one realnego niebezpieczeństwa. Na przykład może się zdarzyć, że sparaliżuje go pomysł złożenia pierwszej wyceny lub napisania e-maila z przypomnieniem dla potencjalnego klienta. Te obawy nie zawsze są uzasadnione: z pewnością są niewygodne, ponieważ powodują chroniczny stres, ale niekoniecznie podważają zalety twojej działalności .

Aby wyeliminować te „fałszywe” lęki, celem jest uporządkowanie i zanegowanie pewnych sytuacji, które mogą wywołać u Ciebie niepokój. Kiedy brakuje ci pewności siebie, spróbuj spojrzeć na to z właściwej perspektywy i zadać sobie właściwe pytania: czy w obecnym stanie jest to naprawdę poważne, jeśli nie mam tego klienta / Czy to naprawdę jest tego warte? Czy spojrzenie innych jest ważne w tej konkretnej sytuacji? Pomyśl także o możliwościach, jakie stanowią te doświadczenia.

W końcu przekonasz się, że niektóre z twoich lęków są skorelowane z twoimi „ograniczającymi myślami” i że stres, którego doświadczasz, można zwalczyć.

7. Rozmowa z zadowolonymi klientami

Gdy wątpisz w swoje umiejętności, rozmowa z zadowolonymi klientami jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na uspokojenie się. To uznanie jest namacalnym dowodem na twoją zdolność do oferowania usługi lub tworzenia produktu wysokiej jakości. Więc nie wahaj się skorzystać z tych pozytywnych opinii, aby zbudować zaufanie.

Istnieje wiele sposobów żądania opinii od zadowolonych klientów. Możesz skontaktować się z nimi przez e-mail lub telefon, porozmawiać twarzą w twarz, poprosić ich o pozostawienie recenzji na swojej stronie lub w sieciach społecznościowych lub wysłać kwestionariusz satysfakcji.

8. Zaakceptuj niepowodzenie

W trakcie działalności auto-przedsiębiorcy napotkasz przeszkody. W zależności od ich znaczenia i umiejętności odbicia będziesz w stanie pokonać je mniej lub bardziej łatwo. Może się jednak zdarzyć kilka niepowodzeń i nieosiągnięcie twoich celów.

Właściwym podejściem, które należy przyjąć, gdy taka sytuacja się stanie, jest zaakceptowanie braku ruchu. Wykorzystaj tę okazję i spraw, aby była to okazja : dzięki temu możesz nauczyć się niezbędnych lekcji, aby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów.

Celem jest unikanie systematycznego kwestionowania wszystkiego, ponieważ w dłuższej perspektywie może to mieć duży wpływ na twoją samoocenę. Zachowaj pozytywne nastawienie, bądź mniej surowy wobec siebie i zaakceptuj pomysł bycia omylnym!