Jaką rolę w e-liquidach pełni alkohol etylowy?

liquidy-do-papierosow

E-liquidy to inaczej płyny do papierosów elektronicznych, które podczas zaciągania się palacza zostają zamienione w mgiełkę. Wachlarz ich smaków i zapachów jest bardzo szeroki, dzięki czemu z powodzeniem zastępują tradycyjne papierosy. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego w liquidach znajduje się alkohol etylowy i jaką rolę spełnia w tak zwanym wapowaniu.

Z czego składa się e-liquid?

Na początek weźmy pod lupę skład standardowego płynu do e-palenia. Pierwsze skojarzenie to oczywiście nikotyna, ale istnieją również liquidy całkowicie jej pozbawione! W pozostałych stężenie tej substancji wynosi maksymalnie 3,6 procenta. Następnie mamy substancje, które tworzą tak charakterystyczną dla e-papierosów mgiełkę, czyli zwykle glikol propylenowy bądź glicerynę roślinną. Dobry liquid nie istniałby bez aromatu, a w jego skład czasem wchodzą niewielkie ilości alkoholu etylowego. Ślady etanolu znajdziemy także w opcjonalnych substancjach konserwujących i regulujących gęstość płynu, gdzie występuje on obok wody. Poza nimi liquid tworzą również substancje wzmacniające smak, takie jak maltol, oraz te wpływające na odczyn PH, na przykład kwas jabłkowy.

Za co odpowiada etanol w liquidach?

Alkohol etylowy, zwany krócej etanolem, to najpopularniejszy alkohol spożywczy, który powstaje w wyniku fermentacji różnych zbóż i warzyw, między innymi pszenicy, żyta, buraków cukrowych czy ziemniaków. Warto wiedzieć, że jest również wytwarzany przez bakterie obecne w organizmie każdego człowieka. Znajdziemy go też w liquidach do e-palenia.

Zasadniczą funkcją etanolu jest zmniejszenie lepkości cieczy – wyjaśnia pracownik sklepu iVape.pl kiedyś użytkownicy e-papierosów sami dodawali kilka kropli spirytusu do zbyt gęstych olejków, obecnie nie muszą już tego robić. Alkohol etylowy wykorzystuje się również jako środek konserwujący, ale w bardzo małych stężeniach.

Czy liquid z alkoholem może zafałszować wynik w alkomacie?

Wiele osób zastanawia się, czy z obecnością alkoholu w palonych przez nich e-papierosach wiążą się niespodziewane konsekwencje na przykład podczas kontroli drogowej. Na szczęście zawartość etanolu w liquidach jest tak niska, że nie ma on wpływu na ludzki organizm. W całej butelce znajduje się maksymalnie 1,15 grama alkoholu, a jego zawartość w liquidzie wynosi do 10 procent, zwykle jednak – poniżej 3 procent. Oznacza to, że 2 ml płynu zawierają około 200 miligramów etanolu, a to naprawdę śladowe ilości (dla porównania: małe piwo ma 12 gramów alkoholu).

Mit o fałszowaniu wyników w alkomatach wziął się stąd, że niskiej jakości sprzęty rzeczywiście mogą zawyżać wynik, gdy dmuchniemy w nie zaraz po wapowaniu. Profesjonalne alkomaty używane przez policję nic jednak nie wykażą, więc możemy spokojnie cieszyć się e-papierosem przed podróżą.