Jakich warunków do wzrostu wymaga drzewko bonsai?

jakich-warunkow-do-wzrostu-wymaga-drzewko-bonsai

Choć drzewka bonsai pochodzą z Dalekiego Wschodu, są niezwykle popularne na całym świecie. Chętnie hodują je w swoich domach także Polacy. To karłowata roślina, która dobrze wpasowuje się w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje mieszkalne. Wiele osób boi się jej uprawiać, ponieważ nie jest to tania inwestycja, a dodatkowo wymaga niezwykłej dbałości i umiejętnego pielęgnowania. Jakich warunków do wzrostu wymaga drzewko bonsai?

Drzewko bonsai – co warto o nim wiedzieć?

Choć drzewko bonsai kojarzone jest głównie z Japonią, tak naprawdę podchodzi ono z Chin. Dopiero w XVII wieku Japończycy włączyli je do swoich hodowli, w Chinach natomiast przystrajały one domy już wiele lat wcześniej. Nazwa „bonsai” jest nieprzetłumaczalna na język polski, jednak można podzielić je na mniejsze człony. „Bon” oznacza płaskie naczynie, a „sai” drzewo.

Karłowate drzewka pozyskuje się poprzez tzw. miniaturyzowanie. Zabieg ten polega na regularnym przycinaniu pędów, a także ich odpowiedniej pielęgnacji. Akcesoria niezbędne do hodowli bonsai można znaleźć w firmie Zielony Klomb mającej siedzibę w Rzeszowie.

Jak pielęgnować drzewka bonsai?

Drzewka bonsai mają mały system korzeniowy, dlatego powinny być hodowane w płytkiej doniczce. Aby dobrze się rozwijały, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości gleby, która umożliwi im dostęp do najważniejszych mikroelementów. Dla drzewek bonsai poleca się podłoże w postaci mieszanki torfu, gliny i gruboziarnistego piasku. Warto także stosować specjalne nawozy przeznaczone docelowo do hodowli bonsai – powinny być one także dopasowane do konkretnego rodzaju drzewka. Trzeba także pamiętać, że można je nawozić tylko w okresie wegetacji roślin (okres od kwietnia do sierpnia).

Drzewka bonsai lubią średnio nasłonecznione miejsca, dlatego nie powinny znajdować się w południowej części domu. Szczególnie w lecie rośliny są narażone na zbyt intensywną ekspozycję światła, co może doprowadzić do ich uschnięcia. Również umieszczenie drzewka w głębi domu, gdzie dostęp do słońca jest słaby, może być niekorzystne dla wzrostu rośliny. Kluczowe w tym przypadku jest znalezienie złotego środka.

Jeżeli chodzi o podlewanie, bonsai należy nawadniać regularnie przy użyciu małych ilości wody. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia podłoża. Tak stosowane zasady pielęgnacji sprawią, że drzewko bonsai będzie zdrowo wzrastać.

Drzewko bonsai wymaga dużej uwagi, a także wyważonej pielęgnacji. Warto pomyśleć o zakupie tej rośliny i akcesoriów do niej u polecanego dostawcy.