Jakie elementy wpływają na bezpieczeństwo drzwi wejściowych

wejscie-do-domu

Wybór odpowiednich drzwi wejściowych do swojego domu lub mieszkania jest zawsze dużym wyzwaniem. Odpowiednio wybrane drzwi zewnętrzne powinny nam bowiem zapewniać nie tylko dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz odpowiednią estetykę, ale również muszą dać nam poczucie bezpieczeństwa. Podstawowym zadaniem drzwi zewnętrznych jest bowiem ochrona przed włamywaczami. W artykule podpowiadamy, jakie elementy konstrukcyjne w drzwiach wejściowych będą miały szczególnie duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Odpowiedniej jakości wkładka do drzwi

Odpowiednie bezpieczeństwo drzwi wejściowych do domu w dużej mierze jest zależne od zastosowanej w danym modelu drzwi wkładki drzwiowej. Wybierając drzwi zewnętrzne do swojego domu warto jest sprawdzić, czy wkładka drzwiowa ma odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Najwyższa klasa bezpieczeństwa C, sprawi, że wybrane drzwi będą znacznie trudniejsze do sforsowania, nawet dla doświadczonych i wykorzystujących podczas włamań różnego typu narzędzia złodziei. Co bardzo ważne bezpieczeństwo i wytrzymałość wkładek do drzwi nie koniecznie zależy od materiałów, z jakich są one wykonane. Najwyższe atesty i certyfikaty antywłamaniowe mogą posiadać zarówno drzwi zewnętrzne z PCV, jak i np. drzwi aluminiowe.

Zamki w drzwiach

Podstawowym elementem, który jest dobierany przez klientów z myślą o swoim bezpieczeństwie i zapobieganiu próbom włamań są zamki do drzwi. Tu również podczas dokonywania wyboru koniecznie powinniśmy się decydować jedynie na takie zamki, które posiadają odpowiednie atesty. Zamek antywłamaniowy na pewno powinien być odpowiednio stabilny, i wytrzymały. W XXI wieku to nie ilość zastosowanych zamków w drzwiach, tylko ich jakość będzie nam zapewniała odpowiednie bezpieczeństwo. Obecnie obowiązującym standardem jest zamontowanie w drzwiach wejściowych przynajmniej 2 zamków. Większość firm ubezpieczeniowych wymaga po prostu takiej ilości. Nowoczesne zamki drzwiowe to zabezpieczenia, które mogą obsługiwać wiele umieszczonych w różnych miejscach wokół drzwi rygli. Niektóre zamki obsługują nawet po kilkanaście rygli. Takie zamknięcie stanowi bardzo skuteczną przeszkodę dla włamywaczy. Większość firm ubezpieczeniowych wymaga po prostu takiej ilości. Zamki drzwiowe mają również za zadanie zapewnić odpowiedni docisk skrzydła drzwi do ościeżnicy.

Klamki w drzwiach wejściowych

Na poziom bezpieczeństwa zapewniany przez drzwi zewnętrzne duży wpływ ma także zastosowana klamka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która jest producentem m.in. wysokiej jakości okien i drzwi z PCV: Dobrej jakości klamki do drzwi wejściowych do domu powinny posiadać ukryte śruby mocujące, tak żeby nie ułatwiać włamywaczowi podjęcia próby przełamania bariery, jaką są drzwi zewnętrzne. Klamka w drzwiach wejściowych powinna mieć również atestowany szyld, który od spodu jest wyposażony w stalową blachę zabezpieczającą klamkę przed rozwierceniem. Dobrym wyborem są też klamki, które posiadają dodatkowo osłonę wkładki patentowej, co również zwiększa ochronę przed próbami włamań.

Bolce antywłamaniowe

Zastosowanie dodatkowych bolców antywłamaniowych i tzw. wręgu francuskiego pozwala jeszcze skuteczniej połączyć skrzydło drzwi z ościeżnicą od strony zawiasowej. Dodatki do drzwi w postaci bolców antywłamaniowych to wykonane z metalu elementy, które podczas zamykania drzwi wchodzą w zamontowane w ościeżnicy gniazda i poprzez to stanowią dodatkowy element, który utrudnia dokonanie próby włamania.

Wytrzymałe zawiasy

Odpowiednie zawiasy także będą miały wpływ na bezpieczeństwo drzwi oraz na ich wytrzymałość na próby włamań. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest np. zastosowanie zawiasów ukrytych, które jeszcze bardziej będą chroniły przed podejmowanymi próbami przedostania się do wnętrza domu czy mieszkania. Oprócz tego takie rozwiązanie ma również duży wpływ na estetykę wykończenia drzwi, ponieważ sprawia, że te są pozbawione dodatkowych widocznych elementów konstrukcyjnych.