Jakie kompetencje ma radca prawny?

Radca prawny to jeden z zawodów prawniczych, który jednak w świadomości społeczeństwa nie jest do końca dobrze poznany i rozumiany. Jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz trzyletnią aplikację radcowską, po czym wpisała się na listę radców prawnych. Zawód adwokata od razu kojarzy nam się z pomocą prawną udzielana w sądzie.

Tymczasem radca prawny również posiada takie same kompetencje, jak adwokat. W jakich więc sprawach możemy liczyć na jego pomoc? Kancelaria radcy prawnego otwarta jest na potrzeby osób, które zetknęły się z problemami prawnymi wszelkiej maści. Tak samo jak adwokat, radca prawny może reprezentować nas przed sądem w każdej sprawie.

Jak uzyskać poradę z prawa cywilnego?

Najczęściej spotykanymi kwestiami prawnymi w codziennym życiu są te, które dotyczą szeroko rozumianego prawa cywilnego. Jest to bowiem dziedzina, która reguluje stosunki społeczne między ludźmi. Każdy z nas zawarł w swoim życiu niejedną umowę cywilnoprawną, nawet jeżeli nie ma świadomości tego faktu. Takimi umowami są bowiem chociażby spotykane powszechnie umowy sprzedaży, a przecież każdy kiedyś coś kupił. Również zawarcie umowy kredytu, pożyczki czy ubezpieczenia zaliczane jest do umów praca cywilnego. Jeżeli na etapie realizacji takiej umowy pojawiają się trudności, niezależnie od tego którą stroną umowy jesteśmy, kancelaria radcy prawnego to miejsce, w którym możemy uzyskać informacje, porady i pomoc w tej dziedzinie. Nieraz wystarczy sama porada prawna, natomiast z problemami większej wagi konieczna może okazać się sprawa w sądzie. Jeżeli nieuczciwy kontrahent nie wywiązuje się ze swojej części zobowiązania, nieraz nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć pozew w sądzie.

W jaki sposób może nam pomóc radca prawny?

Może on na naszą prośbę:
– udzielić porady prawnej i wyjaśnić przepisy prawa,
– sporządzić umowę cywilnoprawną,
– napisać pozew do sądu oraz dalsze pisma procesowe,
– reprezentować stronę przed sądem w każdej instancji,
– pomóc w zaskarżeniu niekorzystnego wyroku i napisać zażalenie, apelację lub skargę kasacyjną.
Poza tym, kancelaria radcy prawnego zapewnia też wsparcie w sprawach karnych, podatkowych czy gospodarczych. Nie ma ograniczeń z uwagi na rodzaj problemu prawnego, z którym mamy do czynienia i radca prawny poradzi sobie z każdym z nich, tak samo jak adwokat.

Artykuł opacowano we współpracy z kancelariaminsk.pl