Współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że badanie wzroku może być przeprowadzone już u kilkumiesięcznych dzieci. Specjaliści wykorzystują w tym celu stacjonarny i przenośny sprzęt, który pozwala na sprawne przeprowadzenie diagnostyki małych pacjentów. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań w okulistyce dziecięcej znacznie ułatwia ten proces. Dowiedz się, jaki sprzęt jest najczęściej wykorzystywany!
Lampy szczelinowe i topografy rogówkowe w diagnostyce okulistycznej
Podstawowym wyposażeniem gabinetu okulistycznego są lampy szczelinowe. Umożliwiają one dokonanie oceny budowy oka. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w system podświetlenia LED, cechują się kompatybilną konstrukcją. Są łatwe w obsłudze, gwarantują szybkie badanie i pozwalają na uzyskanie precyzyjnych wyników. Można w nich regulować wysokość, dzięki czemu okulista może zbadać wzrok również u dzieci.
Topografy rogówkowe to specjalistyczne urządzenia okulistyczne. Badanie topografii rogówki to jedno z zasadniczych badań diagnostycznych. Dzięki niemu specjalista bada kształt rogówki oka i tworzy barwną mapę wszystkich jej krzywizn. Topograf umożliwia zdiagnozowanie astygmatyzmu, który jest częstą wadą wzroku u dzieci. To ważne, gdyż niewykrycie tej dolegliwości oznacza funkcjonowanie z problemem nieostrego widzenia na każdą odległość. Właściwa diagnoza pozwala na dopasowywanie optymalnych soczewek, które skorygują wadę.
Inne urządzenia do badania wzroku dzieci
Jak wskazują specjaliści firmy Poland Optical, popularnym wyposażeniem gabinetów okulistycznych jest przenośny autorefraktometr. To urządzenie, które pozwala na wykonanie dokładnego pomiaru refrakcji nawet u najmłodszych pacjentów i osób leżących. Za jego pomocą można przeprowadzić badanie poza gabinetem okulistycznym, również w warunkach domowych i szpitalnych.
Autorefraktometr umożliwia dokładną analizę szerokiego obszaru okręgu źrenicy. Jego zastosowanie to możliwość uzyskania ostrzejszego oraz wyraźniejszego obrazu niż w przypadku użycia zwykłej diody LED. Nowoczesne modele sprawiają, że możliwe jest uzyskanie stabilnych wartości pomiarowych.
W przypadku dzieci starszych można przeprowadzić badanie ostrości wzroku. Bada się ją poprzez odczytanie z pewnej odległości wskazanych optotypów o różnej wielkości. Są to na ogół litery, cyfry lub obrazki. Te proste elementy uzupełniają badanie okulistyczne i pozwalają na uzyskanie dokładnej diagnozy. Warto pamiętać, że badanie ostrości wzroku jest jednym z podstawowych badań, które pozwala ocenić kondycję widzenia.