Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to niezwykle ważne doświadczenie. Wraz z rozwojem świadomości pociechy, przebieg kolejnych z nich wpłynie na to w jaki sposób maluchowi będzie kojarzyć się dentysta dziecięcy. Warto zaznaczyć, że doświadczenia wyniesione z lat dzieciństwa przekładają się na dorosłe życie oraz nasze nastawienie do leczenia zębów. Z tego względu, rodzice powinni dołożyć wszelkich starań aby od najmłodszych lat budować pozytywne skojarzenia i prawidłowe nawyki. W jaki sposób zaplanować pierwszą wizytę i kiedy powinna się ona odbyć?
Dentysta dziecięcy – kiedy warto go odwiedzić?
Najlepszy moment na zapoznanie dziecka ze stomatologiem jest wtedy, gdy zęby malucha są zdrowe i nie wymagają leczenia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak byłaby to idealna sytuacja. Tak czy inaczej, pierwsza wizyta powinna odbyć się w chwili gdy pociecha może pochwalić się już kilkoma ząbkami. Zwykle jest to okres po 6 miesiącu życia. Zadbajmy jednak o to, aby dentysta dziecięcy skontrolował stan uzębienia najpóźniej do roku od urodzenia. Wizyta będzie miała na celu sprawdzenie czy jest obecna próchnica, w jakim stanie są wędzidełka górne i dolne oraz język. Jeśli wszystko będzie w porządku, kolejna kontrola może odbyć się za 6 miesięcy.
Dlaczego nie warto czekać z pierwszą wizytą u stomatologa?
Dbanie o uzębienie dziecka już od pierwszych dni życia w ogromnym stopniu wpływa na jego zdrowie w późniejszych latach. Rodzice powinni pamiętać, że im szybciej dentysta dziecięcy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, tym krócej będzie trwało leczenie. W ten sposób będzie można także skutecznie zapobiegać ewentualnym problemom jakie mogłyby pojawić się w przyszłości. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście zapobiegania m.in. zaburzeniom ortodontycznym. Wizyta w gabinecie stomatologicznym to także szansa dla rodziców na zdobycie nowej wiedzy na temat dbania o jamę ustną pociechy.