Kiedy zmiany skórne są odpowiedzią na nasz zły tryb życia?

Wiele osób żyje dziś w permanentnym stresie i problemy z pracy przenosi do domu. Taki przewlekły stan bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Zaczynają się problemy z nerwami, układem pokarmowym, a nawet skórą. Stres, zła dieta, nałogi to tylko niektóre z czynników powodujących zmiany skórne, których trudno się pozbyć.

Wpływ diety na stan skóry

To, co jemy i w jakich ilościach ma ogromne przełożenie na stan naszego zdrowia. Skóra to wizytówka, po której najlepiej widać, jeśli w organizmie dzieje się źle. Najważniejsze jest bowiem odżywianie skóry od środka, a nie przy pomocy kremów nawilżających. Nawet najlepsze kosmetyki, czy dobry krem na łuszczycę nie pomogą, jeśli dieta jest uboga i pozbawiona witamin. Produkty przetworzone, zawierające konserwanty i sztuczne dodatki szkodzą nam najbardziej. Chemia powoduje reakcje obronne organizmu, a ten pozbywa się toksyn na różne sposoby. Również pikantne potrawy, mocna kawa i herbata, czy alkohol mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry.

Zła dieta w dużej mierze przyczynia się też do powstawania chorób autoimmunologicznych, jak na przykład zespół Hashimoto. W rezultacie, może to prowadzić do różnych efektów. Niektórzy pacjenci skarżą się właśnie na łuszczenie się skóry, powstawanie bolesnych stanów zapalnych, czy też łupież pstry, który jest infekcją grzybiczą. Brak równowagi bakteryjno-grzybiczej w jelitach objawia się różnymi chorobami, nie tylko skórnymi. Jeśli pojawią się takie trudności, warto zaopatrzyć się w krem na łuszczycę, czy środek na łupież pstry dostępne w każdej aptece bez recepty. Niekiedy konieczna może być jednak wizyta u dermatologa lub innego specjalisty. Trzeba też rozważyć zmianę diety.

Stres i intensywny tryb życia a skóra

To, w jaki sposób żyjemy na co dzień, ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Niekiedy silny stres może powodować właśnie wypadanie włosów, pękanie paznokci, stany zapalne skóry, reakcje alergiczne, czy inne objawy. Zwykle pojawiają się również bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem, bóle stawów, czy głowy. Każdy organizm reaguje nieco inaczej, ale lekarze coraz częściej stwierdzają, że niektóre z chorób polegających na tym, że organizm sam atakuje siebie wynikają właśnie z trybu życia i nadmiernego stresu. Na skórę pomoże wówczas krem na łuszczycę, na jelita dobry probiotyk, a na żołądek odpowiednie zioła, jednak jest to tylko leczenie objawów. Niekiedy najlepszym wyjściem jest wizyta u lekarza specjalisty i podjęcie leczenia.

Nawet dorosłe osoby muszą uczyć się walczyć ze stresem i radzić sobie z nim w codziennych sytuacjach. Warto również maksymalnie ograniczyć takie sytuacje w swoim życiu i zacząć uprawiać sport, który powinien być pomocny w doprowadzeniu do równowagi. W połączeniu z właściwą, zbilansowaną i wartościową dietą powinno to dać realne efekty w postaci zdrowszej skóry, włosów i paznokci, ale też sprawnego układu pokarmowego.