Dostosowanie sal lekcyjnych do potrzeb uczniów to niezwykle ważny czynnik umożliwiający efektywną naukę, ale i poczucie komfortu zarówno dla nich, jak i nauczyciela. Okres edukacji wczesnoszkolnej to szczególnie ważny moment – dzieci dopiero wdrażają się w nowe zasady funkcjonowania w klasie, poznają pojęcie obowiązku i odpowiedzialności. Warto zadbać aby to pierwsze zetknięcie ze szkolnym życiem nie niosło za sobą stresu i przykrych skojarzeń, a stało się przyjazne, przyjemne i motywujące. Dużą rolę odegra w tym dostosowanie sali lekcyjnej i wyposażenie jej w odpowiednie pomoce dydaktyczne. Dowiedz się co powinno wchodzić w zakres wyposażenia dydaktycznego w edukacji wczesnoszkolnej i jakimi narzędziami i materiałami warto się posługiwać, aby nauka stała się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.
Wyposażenie dydaktyczne w edukacji wczesnoszkolnej – co powinno obejmować?
Zanim weźmiemy pod lupę niezbędne w sali lekcyjnej zaplecze sprzętowe i pomoce dydaktyczne, warto wspomnieć, jakie warunki powinna ona spełniać sama w sobie. Każda sala lekcyjna powinna być dobrze doświetlona. Jasne kolory ścian korzystnie wpłyną na samopoczucie, a powieszone plakaty i infografiki przykują wzrok szukający odpoczynku, dostarczając wartościowych treści w krótkiej chwili rozproszenia. Szczególnie ważne jest także poczucie bezpieczeństwa – sala wyda się bardziej przytulna z powieszonymi na ścianach pracami plastycznymi uczniów czy kwiatami, a wystrojem będzie przypominała rodzinny dom. Pamiętajmy, że klasy I-III to dzieci, które w przedszkolu były prawdopodobnie bardziej aktywne ruchowo.
Przykucie na wiele godzin do szkolnej ławki może okazać się stresujące, męczące i demotywujące. Warto zatem zadbać, aby sala lekcyjna posiadała nie tylko część do nauki, ale i strefę relaksu. Może być to dywan do zabawy i spędzania przerw, pufy do odpoczynku i czytania książek, a nawet kącik przyrody, gdzie można odetchnąć i oderwać się od intensywnej nauki. W takiej strefie książki na półkach i klocki do zabawy pozwolą spędzić czas aktywnie i pożytecznie. Można także pomyśleć o ustawieniu ławek w podkowę lub wyspy, aby sprzyjały integracji uczniów i współpracy zespołowej.
Jakie nowoczesne pomoce dydaktyczne warto mieć w wyposażeniu sali lekcyjnej?
Z uwagi na coraz powszechniejszą digitalizację wielu dziedzin życia, również sale lekcyjne powinny być wyposażone w nowoczesne technologie i urządzenia elektroniczne i multimedialne. Sposób prowadzenia zajęć z ich wykorzystaniem może być nie tylko bardziej przyjazny i atrakcyjny dla dzieci, ale i pozwalać na dostosowanie programu nauczania do obecnych tendencji oraz wzbogacać go o dodatkowe rozwiązania. Wyposażenie dydaktyczne w edukacji wczesnoszkolnej to także sprzęt, którym dysponuje nauczyciel. Narzędziem pracy każdego pedagoga powinien być laptop z podłączeniem do sieci WiFi, projektora czy systemu nagłośnienia.
Warto także, aby i uczniowie mieli swobodny dostęp do komputera, jako coraz powszechniejszej pomocy dydaktycznej. Przesyłanie danych za pomocą systemu bluetooth czy wyszukiwanie informacji przez bezprzewodową sieć internetową znacząco wpłynie na komfort użytkowania nowoczesnych technologii w sali lekcyjnej. Wyposażenie dydaktyczne w edukacji wczesnoszkolnej powinno dawać nowe możliwości, rozszerzać zainteresowania, usprawniać i ułatwiać proces nauczania.
Nie tylko uczniowie muszą odnaleźć się w szybko zmieniającej rzeczywistości. Choć w internecie jest pełno treści i blogów edukacyjnych, pomagających nauczycielom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości szkolnej, warto wziąć pod uwagę cykliczne szkolenia i stopniowe otwieranie kadry pedagogicznej na pojawiające się możliwości. Nauczyciel znający narzędzia, które ma do swojej dyspozycji, z pewnością będzie pracował efektywniej, bardziej kreatywnie i z większą świadomością. To także pozwoli na uniknięcie stresu i spadku samooceny, a co za tym idzie lepszych wyników wśród podopiecznych.