Migrenowe bóle głowy: co trzeba o nich wiedzieć?

mezczyzna-trzymajacy-dlonie-na-skroniach

Na bóle głowy skarży się wielu pacjentów. Jest to niezwykle często występujący objaw w przypadku wielu chorób i innego typu problemów zdrowotnych. U niektórych pacjentów bóle głowy mają jednak szczególnie ciężki przebieg i wiążą się także z innymi trudnymi i nieprzyjemnymi objawami. Problemy te dotyczą osób, które borykają się z migrenowymi bólami głowy. W artykule dokładnie opisujemy, co to są migreny, jakie są ich charakterystyczne objawy, jakie mogą być przyczyny ich powstawania oraz czy istnieją jakieś skuteczne sposoby, żeby się przed nimi chronić.

Co to są migreny?

Migreny to bardzo specyficzny rodzaj bólów głowy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zazwyczaj powstają bez związku z żadnym czynnikami środowiskowymi i z żadnymi innymi schorzeniami. Migrenowe bóle głowy najczęściej mają charakter napadowy, czyli nagle się pojawiają i tak samo nagle po pewnym czasie zanikają. Co więcej, cały czas nie do końca wiadomo, jakie są dokładne przyczyny ich powstawania. Wszystko, co o nich wiemy, to w dużej mierze tylko teorie, które niestety nie zawsze się sprawdzają i nie są tak samo trafne w każdym przypadku i u każdego pacjenta.

To samo dotyczy dostępnych metod leczenia migrenowych bólów głowy. Cały czas niestety stosowane są wyłącznie doraźne środki przeciwbólowe, które jednak też nie zawsze od razu przynoszą pacjentom oczekiwaną ulgę. A co na pewno wiemy na temat migrenowych bólów głowy?

Jakie mogą być objawy migrenowych bólów głowy?

Dokładny zestaw objawów migreny zależy od jej rodzaju. Wyróżnia się bowiem 2 postacie migren. Więcej na ich temat opowiedziała nam nasz rozmówca, lekarz neurolog z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:

Dwa główne rodzaje migren to dolegliwości bólowe z aurą lub bez aury. Co rozumiemy pod terminem aura? U niektórych pacjentów silnym migrenowym bólom głowy towarzyszą też krótkotrwałe zaburzenia czucia, odrętwienia, zaburzenia mowy oraz zaburzenia wzrokowe. Te ostatnie mogą mieć różną postać. Najczęściej występują w postaci zasłaniających widok jasnych plamek, powstania jaskrawych zygzaków lub rozmycia konturów przedmiotów. Z kolei w migrenach bez aury pacjenci odczuwają tylko silne i uporczywe bóle głowy.

Innymi charakterystycznymi objawami migrenowych bólów głowy są także mdłości, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce zapachowe i słuchowe oraz wymioty. U niektórych pacjentów charakterystycznym objawem jest także występujący w trakcie migreny paraliż mięśni, poruszających gałki oczne.

Diagnostyka i leczenie migrenowych bólów głowy

Żeby dokonać diagnostyki migrenowych bólów głowy, trzeba się poddać odpowiednim badaniom neurologicznym. Głównym ich elementem jest zawsze dokładny wywiad medyczny, w trakcie którego pacjent musi dokładnie opisać charakter występujących objawów, częstość ich występowania oraz to, w jakich okolicznościach najczęściej występują. W niektórych przypadkach wykonywane są także odpowiednie badania, które mają na celu wykluczenie innych przyczyn powstałych u pacjenta objawów klinicznych.

Z kolei leczenie migrenowych bólów głowy zależy już przede wszystkim od tego, jaki charakter mają objawy u pacjenta. Często możliwe do stosowania jest tylko leczenie doraźne, czyli silne środki przeciwbólowe, które mają na celu doprowadzenie do jak najszybszego ustania objawów. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak także zastosowanie leczenia profilaktycznego, które ma na celu zapobiegnięcie dalszemu powstawaniu epizodów migrenowych. Najczęściej w tym celu stosowane są odpowiednie leki kardiologiczne, antydepresyjne, a czasami nawet przeciwpadaczkowe. Ich stosowanie musi się jednak odbywać pod kontrolą lekarza.